Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lék na ptačí chřipku může přestat fungovat

Ptačí chřipka dál trápí Asii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ptačí chřipka dál trápí Asii. | foto: AFP

PRAHA Zatím jediný účinný lék proti viru ptačí chřipky Tamiflu by mohl přestat fungovat. Vědci zjistili, že účinnou látku oseltamivir, kterou lék obsahuje, neumí lidské tělo zcela zpracovat. Tělo vstřebá pouze 20 procent látky a zbytek odchází z těla ven a dostává se do odpadních vod. Látka nahromaděná v řekách a jezerech pak může způsobit rezistenci viru H5N1 na lék.

Varovnou studii zveřejnili vědci z britského Oxfordu v odborném časopise Environmental Health Perspectives. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se dosud prodaly asi tři miliony tablet Tamiflu. V případě pandemie ptačí chřipky by tento lék braly miliony lidí. Z výpočtů oxfordských hydrologů a ekologů vyplývá, že
koncentrace oseltamiviru ve vodách dosáhne hodnot, jež způsobují odolnost viru na lék.

Tamiflu je antivirotikum, které lékaři považují za zatím jediný účinný přípravek na prevenci i léčbu ptačí chřipky. Očkovací látka s podobnými účinky ještě nebyla vyvinuta. Při onemocnění ptačí chřipkou prý Tamiflu dokáže snížit riziko smrti asi na polovinu.

Na doporučení WHO si státy vytvářejí zásoby těchto léků pro případ pandemie ptačí chřipky. V České republice je lék k dostání v lékárnách za zhruba 900 korun. Vydává se pouze na recept a pacient doplatí 200 až 300 korun podle typu balení. Podle České lékárnické komory se lék moc neprodává. Zájem o něj nestoupl ani v červnu, kdy bylo zjištěno ohnisko ptačí chřipky na Orlickoústecku.

Tamiflu patří do skupiny léků, které brání viru chřipky v šíření uvnitř těla. Pomáhá tak zmírnit nepříjemné příznaky infekce, nebo jim i předejít. Odborníci varují před zbytečným užíváním Tamiflu. V Japonsku zemřeli letos na jaře dva lidé, kteří lék brali. Existuje údajně nepotvrzená možnost, že lék může vyvolat těžkou depresi vedoucí k sebevraždě.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....