Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lékaři přišili nos, který ukousl a spolkl pes

BRNO/ZLÍN Brněnským lékařům se úspěšně podařilo přišít nos, který jedenáctiletému chlapci nejprve ukousl a poté sežral pes. Ukousnutý nos vyňal z psího žaludku veterinář.Lékaři jej ošetřili a znovu přišli.

"Operace byla spojena s velkými riziky a ani hojení se neobešlo bez komplikací, dnes už však můžeme s jistotou říct, že vše dobře dopadlo," řekl dnes šéf kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny Jiří Veselý.

Hrozila infekce
Podle něj byli lékaři postaveni před těžké rozhodnutí, protože ukousnutá část nosu, kterou měl pes v žaludku dvě hodiny, byla již ve značně natráveném stavu a hrozilo riziko infekce. Nahradit nos umělými implantáty je však vždy velmi obtížné a nikdy náhrada nevypadá jako skutečný nos, zdůraznil Veselý.

Lékaři proto natrávené části ukousnutého nosu odstranili a celý jej pořádně vydesinfikovali, teprve pak mohli přistoupit k vlastní operaci. Na zákroku pracovali dva chirurgové téměř jedenáct hodin.

Jedenáctihodinová operace
"Ve srovnání s končetinami jsou cévy, které je potřeba sešít, v obličeji mnohem jemnější a drobnější," vysvětlil Veselý. Přesto se lékařům podařilo, že chlapce bude moci normálně dýchat, čichat i smrkat. Do domácího léčení by mohl být propuštěn již příští týden.

Případ pokousaného chlapce šetří zlínská policie. Chlapce, který byl s otcem na návštěvě v obci Lipová na Zlínsku, pokousal německý ovčák.  Neštěstí se odehrálo 17. listopadu. "Pes majitelky domu jej napadl na uzavřeném pozemku," řekla uvedla dnes mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Psa převezli přivolaní policisté na veterinární stanici, kde jej veterinář utratil a ukousnutou chrupavčitou část nosu vyňal. Chlapec i nos pak putovali do brněnské nemocnice.

V nemocnici u sv. Anny již lékaři přišívali psem ukousnutý ušní boltec a dvě uši, o něž lidé přišli při autonehodě. Nos však přišívali poprvé.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.