Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lékaři smějí používat umělé srdce

Washington  Ve Spojených státech bylo povoleno využívat v lékařské praxi přístroj AbioCor, což je první mechanické srdce, které není napojeno žádnými trubičkami nebo dráty na vnější mechanismus mimo tělo pacienta.

Rozhodnutí amerického Úřadu pro potraviny a léky (FDA) je překvapivé, protože stejná instituce ještě před rokem povolení odmítla vydat s tím, že "pouze prodlužuje umírání, ale nezlepšuje kvalitu života". Později však úřad přijal nabídku výrobce přístroje, firmy Abiomed z Danversu ve státě Massachusetts, vyzkoušet srdce na vlastní náklady na dalších 25 pacientech.

Dosavadní výsledky testů na 14 nemocných jsou ovšem nadále rozporné. Pacientům se sice podařilo prodloužit život o několik měsíců (v nejlepším případě o 17 měsíců), ale všichni již zemřeli.

Užívání přístroje je navíc nadále spojeno s vážnými vedlejšími účinky. Většina pacientů byla například postižena mrtvicí, což kvalitu jejich života výrazně omezilo. Úřad však své povolení zdůvodnil tím, že "v několika případech přístroj prodloužil pacientům život a umožnil jim strávit cenný dodatečný čas s jejich rodinami a přáteli". Také FDA však konstatoval, že AbioCor "nepředstavuje dlouhodobé řešení".

O obnovení testů uvažuje podle agentury DPA i zatím jediné evropské pracoviště, které přístroj vyzkoušelo - kardiocentrum v německém Bad Oeynhausenu. To před časem zkoušky zastavilo s tím, že praktické výsledky jsou horší než u dosavadních systémů. Dosud se obvykle používají mechanická srdce, která jsou umístěna mimo tělo pacienta a ten je na ně jen napojen.

Tyto přístroje mají většinou za cíl udržet pacienta při životě do té doby, než je pro něj nalezeno vhodné biologické srdce k transplantaci. Autonomní srdce AbioCor je podle lékařů určeno naopak těm pacientům, kteří jsou na transplantaci příliš slabí a s voperováním nového biologického srdce se u nich už nepočítá.

Srdce je vybaveno baterií, která umožňuje pacientovi až hodinový volný pohyb, pak musí být znovu dobita.

V České republice, kde byla první transplantace provedena již v roce 1984, bylo mimotělní mechanické srdce pro záchranu pacienta poprvé použito v roce 2003.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!