Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lenochodi si skutečně zaslouží své jméno, zjistili biologové

Lenochod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenochod (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Představte si tvora tak lenivého, že se krmí z vlastní kožešiny a k pohybu se donutí jen jednou týdně, aby ulevil přirozenému nutkání vyměšovacího ústrojí. Přesně takový je, jak zjistili vědci, jeden druh lenochoda.

Tým biologů pečlivě sledoval lenost tohoto zvířete a nyní potvrdil, že lenochod si své jméno plně zaslouží. Obzvláště lenochodi tříprstí dotáhli umění lenosti do pečlivě propracovaného - a velmi pomalého - rytmu, v němž hraje důležitou roli jeden druh můry, napsala agentura AFP.

Lenochodi žijí zavěšení ve větvích stromů, kde se živí převážně jejich listy. Jednou týdně sestupují dolů k vyměšování na zemi, což je riskantní dobrodružství, jež je vystavuje predátorům. Je pro ně ale nutné nejen kvůli úlevě pro střeva. Podle vědecké studie, kterou zveřejnil odborný časopis Proceedings of the Royal Society B, při tomto sestupu nakladou můry žijící v kožešině lenochodů vajíčka do čerstvého trusu. Tady se vyvinou larvy, přemění se na dospělce a vyletí do větví stromů, kde se připojí ke zbytku můří kolonie v kožiše lenochoda.

ČTĚTE TAKÉ:

Můry tu v jistém smyslu fungují jako hnojivo a zvyšují hladinu dusíku v kožešině, která prospívá růstu řas. Zdrojem dusíku mohou být malé kousky trusu, který na můrách ulpí při líhnutí z larvy. V chloupcích lenochodí srsti se zachytává dešťová voda, s jejíž pomocí řasy hydroponicky rostou.

A lenochod si tak na vlastním kožiše pěstuje řasovou zahrádku, kterou může oždibovat, aby si zpestřil jednostrannou listovou stravu, dodali vědci. "Tato složitá symbióza posiluje základní aspekty chování lenochodů. A může ještě posilovat jejich lenost," uvedli ve shrnutí studie.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!