Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lesy zrychlují oteplování Země

Les | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les | foto: Reprofoto

PRAHA Sázení stromů není všelék, který by mohl vyřešit problémy s klimatem. Podle nové studie stromy rostoucí na dálném severu dokonce přispívají ke globálnímu oteplování.

Vážnou ránu plánům počítajícím se sázením stromů jako zbraní proti oteplování naší planety zasadila zpráva, která přišla ze zasedání Americké geofyzikální unie. Konalo se koncem minulého týdne.

Vědci z Carnegieho institutu ve Washingtonu a Lawrencovy Národní laboratoře v Livermore spolu s odborníky z Francie zveřejnili výsledky počítačového modelu, podle něhož k ochlazení přispívají pouze stromy v tropech. Přínos lesů z oblastí vzdálenějších od rovníku je diskutabilní a někdy i záporný.

Bezmocný bohatý sever
Všechny rostliny, tedy i stromy, při svém růstu pohlcují uhlík v podobě oxidu uhličitého, nejznámějšího ze skleníkových plynů. Tento fakt samozřejmě studie nezpochybňuje. Stejně tak lesům přiznává kladné body za to, že se z nich vypařuje velké množství vody, čímž přispívají k tvorbě mraků. Bílá oblaka velmi efektivně odrážejí sluneční paprsky zpět do vesmíru, takže zemskou atmosféru ani nestihnou zahřát.

Zasaď strom, zničíš Zemi?

Modifikace hesla ekologických organizací v titulku je možná až příliš úderná a jednostranná, ale z hlediska globálního oteplování pravdivá.

Američtí a francouzští vědci s pomocí komplexního modelu vyjádřili vliv lesů na klima planety a s překvapením zjistili, že stromy v severských oblastech Zemi spíše zahřívají.

Pokud by byla na místě lesů zasněžená pláň, odrážela by totiž zpátky do vesmíru většinu slunečního záření, zatímco lesní porost ho pohltí.

V pásu, do kterého spadá i Česko, je kladný vliv stromů, zejména pohlcování oxidu uhličitého, téměř zcela eliminován vyšší „přitažlivostí“ tmavých větví a kmenů pro teplo.

Skutečnou zbraní proti globálnímu oteplování jsou tedy jen pralesy v tropech. Ty ale člověk kácí stále vyšším tempem.

Ekolog Govindasamy Bala a jeho kolega Ken Caldeira však do rovnice zavedli další proměnnou - vliv odrazivosti samotných lesů. Kmeny stromů a zelené listy či jehličí jsou obvykle tmavší než porost pod nimi. Pohltí tedy větší množství tepla než jiná vegetace. Rozdíl je markantní zejména při srovnání se zasněženou krajinou.

„Zjistili jsme, že ve středních zeměpisných šířkách, kde leží Spojené státy i většina zemí Evropy, má vysazování nových stromů z hlediska klimatu efekt blížící se nule. V oblastech pokrytých po část roku sněhem může být zakládání nových lesů (z tohoto hlediska) i kontraproduktivní,“ řekl BBC Bala.

Zalesňování oblastí relativně blízkých pólu by podle výpočtů vedlo do roku 2100 k oteplení o několik stupňů. Vyspělé státy, označované někdy jako „Sever“, tedy v tomto ohledu proti globálnímu oteplování příliš nezmohou. Právě v bohatých zemích však podle posledních údajů lesů přibývá.

Ledničky z deštných pralesů
Jiné je to tropech. Deštné pralesy rostou mnohem rychleji než dřeviny v chladnějších oblastech a dokážou tak „neutralizovat“ mnohem více skleníkových plynů. Také odpařování vody a z něho plynoucí příspěvek k tvorbě oblačnosti je vyšší. Navíc je efekt jednosměrný.

Alternativou k pralesům totiž není po několik měsíců zasněžený povrch, ale erodovaná půda, která teplo „přitahuje“ ještě efektivněji než stromy. Tropické pralesy tedy nejsou jen plícemi planety, ale slouží také jako obří lednička.

Autoři studie varují, že plány počítající s „odpustky“ umožňujícími emise oxidu uhličitého výměnou za rozšiřování lesů nepřinesou očekávané výsledky, pokud se nezohlední, kde nově vysazené stromy rostou. Příroda však s šířením severských porostů už začala.

Hranice oblasti, ve které v Arktidě rostou keře, se během posledních let posunula na sever. Pokud bude trend rostoucích teplot pokračovat, budou keře zřejmě následovat i stromy.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.