Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Letadla s pružnými křídly? K vývoji vědce inspiruje list mimózy

Letadlo (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Letadla vybavená pružnými křídly po vzoru ptáků či roboti schopní měnit tvar by se podle vědců mohli stát skutečností díky výzkumu mimózy.

List tohoto keře, který má tu vlastnost, že se při sebemenším dotyku stáhne, inspiruje nové druhy struktur schopných se kroutit, ohýbat, tuhnout a dokonce se napravovat, vysvětluje Kon-Well Wang, profesor mechanického inženýrství na Michiganské univerzitě a jeden z předních badatelů na tomto novém poli výzkumu.

Unikátní inspirace biologií
"Je to jiné než ostatní tradiční přístupy k materiálům se schopností adaptace," zdůraznil na výroční konferenci Amerického sdružení pro podporu vědy (AAAS), která se o víkendu konala ve Washingtonu.

"Naše koncepce je naprosto unikátní v tom smyslu, že se inspiruje biologií," uvedl vědec.

Mimóza je rostlinným druhem schopným samovolných pohybů viditelných v reálném čase prostým okem. Tento jev umožňuje "hydraulický" systém rostliny.

Lehký dotek listu ihned vyvolá přemístění vody uvnitř buněk a tyto mikroskopické změny vedou k tomu, že se list pohne a změní tvar, vysvětlil vědec.

"Můžeme vyvinout struktury napodobující vlastnosti těchto buněk podle našich potřeb," ujistil Kon-Well Wang.

Nápady pro využití
Ve své laboratoři již vyrobil umělé buňky, které mají stejné hydraulické vlastnosti, ale jsou veliké jako dlaň nebo ještě větší. Vědci se snaží je zmenšit s pomocí mikrostruktur a nanovláken.

"Jsme ještě ve stádiu základního výzkumu, ale již máme nápady pro rozmanité využití, až bude tato technologie vyzrálá," zdůraznil badatel.

Lze si tak představit letadla s křídly podobnými ptačím; dokázala by být pružná či tuhá a měnila by polohu podle potřeb letu.

Kon-Well Wang rovněž uvedl možnost konstrukce strojů schopných měnit tvar tak, aby mohly pracovat v tunelu nebo pod mostem.

Pro vývoj technologií slouží i sluchové buňky
Sluchové či smyslové buňky, které pomáhají lidem slyšet a různým zvířatům umožňují se orientovat, jsou dalším zdrojem inspirace přírodou pro vývoj špičkových technologií.

Profesor mechanického inženýrství na Michiganské univerzitě Chang Liu vedl výzkumný tým, který vyvinul umělé sluchové buňky.

"Tyto sluchové buňky jsou velmi zajímavé, protože příroda používá tutéž základní strukturu pro mnoho dalších funkcí," vysvětlil. Liší se však od receptorů vyrobených inženýry, které jsou vyvinuty pro jediný účel.

Vědci vytvořili tyto umělé buňky s pomocí nanotechnologie a výrazně zlepšili citlivost receptorů. Zároveň tak lépe pochopili, jak je různá zvířata používají. Například všechny ryby jsou na bocích vybaveny sluchovými buňkami jako receptory.

Současné ponorky nejsou vybaveny takovými receptory, které by nicméně poskytovaly více informací o pohybu vody, zdůraznil Chang Liu. Vědec se nyní soustřeďuje na využití v lékařství, jako jsou receptory tekutiny v katetrech.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?