Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Letošní červenec byl šestý nejteplejší za posledních 80 let

V Pardubicích bylo na letišti naměřeno 37,1 stupně Celsia, dosavadní nejvyšší teplota pro 28. červenec byla 35,9 stupně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Pardubicích bylo na letišti naměřeno 37,1 stupně Celsia, dosavadní nejvyšší teplota pro 28. červenec byla 35,9 stupně. | foto: ČTK

PRAHA Letošní červenec byl v Česku šestý nejteplejší za posledních 80 let, minulý měsíc patřil také mezi jedny z nejsušších. Meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) řekla, že průměrná teplota, tedy včetně nočních, byla 19,9 stupně Celsia. Výsledek ovlivnily hlavně poslední červencové dny.

"Podle předběžného zpracování byl první prázdninový měsíc na našem území teplotně nadnormální s odchylkou přibližně plus dva stupně Celsia," uvedl Stanislav Racko z ČHMÚ. Největší zásluhu na tom měly teploty z 26. až 29. července, kdy bylo o pět až deset stupňů víc, než je v tomto období obvyklé.

ČTĚTE TAKÉ:

Právě 28. července pak byla v Doksanech na Litoměřicku naměřena i zatím nejvyšší teplota letošního roku, 38,7 stupně.

Na koupaliště v Divoké Šárce přišly stovky lidí.

"Červenec byl velmi suchým měsícem. Z hlediska celorepublikového průměru spadlo přibližně 40 procent srážkového normálu, a tak se zařadil mezi nejsušší po červencích 1952 a 1983, a nebýt vydatných srážek 29. července, byl by mezi nejsuššími na prvním místě," dodal Racko.

Velmi teplý by přitom měl být i začátek srpna, na víkend předpověď hlásí až 36 stupňů. Jasné počasí zkalí nedělní a pondělní srážky, v neděli by se navíc mohly vyskytnout i bouřky s krupobitím. Poté se ale opět vyčasí, teploty by se až do čtvrtka měly pohybovat mezi 30 až 35 stupni.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....