22. září 2019 5:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

Letošní Noc vědců se zaměří na šetrný život na planetě

Evropský parlament (EP) jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament (EP) jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první... | foto: Reuters

PRAHA Letošní ročník celorepublikové vědecko-popularizační akce Noc vědců se zaměří na šetrný život na planetě. Program se uskuteční ve 34 městech a obcích, připravuje ho 19 univerzit, vědecká centra, hvězdárny, gymnázia a další pracoviště. Akce budou 27. září od 17:00 do 22:00, čas se může v závislosti na místech konání mírně lišit. Podrobný rozpis je na webu Nocvedcu.cz.

Akce je přístupná je zdarma. V Praze, Brně a Ostravě budou lidé moct k přepravě využít autobusy zdarma, řekli na dnešní tiskové konferenci zástupci organizátorů.

Noc vědců

Noc vědců je celoevropským projektem, vznikla v roce 2005. V České republice se koná od roku 2008, od loňska ji koordinuje Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská. Do loňského ročníku se zapojilo více než 30 měst a zaznamenal přes 60.000 návštěvníků.

„Věda je jedním ze základních nástrojů pro poznání a neustálé zlepšování světa,“ uvedl prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy Miroslav Bárta. Ze 17 fakult Univerzity Karlovy se Noci vědců zúčastní 11. Program v hlavním městě se dále uskuteční na Českém vysokém učení technickém, České zemědělské univerzitě, Vysoké škole chemicko-technologické, Fyzikálním ústavu, v Národním zemědělském muzeu, Štefánikově hvězdárně nebo také v Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Přednášky, workshopy, setkání s vědci a další události se budou zabývat tříděním odpadu, využitím všech potravin, které mají lidé doma, či chytrou dopravou. Humanitně zaměřené instituce se budou věnovat vývoji civilizace nebo moderním městům. „Vím, že se připravuje přednáška o lásce. To je také hrozně důležité. Morální hodnoty na planetu patří a pečovat o ně znamená, být šetrný k planetě,“ řekla manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

ČTK
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!