Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Letošní Noc vědců se zaměří na šetrný život na planetě

Evropský parlament (EP) jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament (EP) jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první... | foto: Reuters

PRAHA Letošní ročník celorepublikové vědecko-popularizační akce Noc vědců se zaměří na šetrný život na planetě. Program se uskuteční ve 34 městech a obcích, připravuje ho 19 univerzit, vědecká centra, hvězdárny, gymnázia a další pracoviště. Akce budou 27. září od 17:00 do 22:00, čas se může v závislosti na místech konání mírně lišit. Podrobný rozpis je na webu Nocvedcu.cz.

Akce je přístupná je zdarma. V Praze, Brně a Ostravě budou lidé moct k přepravě využít autobusy zdarma, řekli na dnešní tiskové konferenci zástupci organizátorů.

Noc vědců

Noc vědců je celoevropským projektem, vznikla v roce 2005. V České republice se koná od roku 2008, od loňska ji koordinuje Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská. Do loňského ročníku se zapojilo více než 30 měst a zaznamenal přes 60.000 návštěvníků.

„Věda je jedním ze základních nástrojů pro poznání a neustálé zlepšování světa,“ uvedl prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy Miroslav Bárta. Ze 17 fakult Univerzity Karlovy se Noci vědců zúčastní 11. Program v hlavním městě se dále uskuteční na Českém vysokém učení technickém, České zemědělské univerzitě, Vysoké škole chemicko-technologické, Fyzikálním ústavu, v Národním zemědělském muzeu, Štefánikově hvězdárně nebo také v Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Přednášky, workshopy, setkání s vědci a další události se budou zabývat tříděním odpadu, využitím všech potravin, které mají lidé doma, či chytrou dopravou. Humanitně zaměřené instituce se budou věnovat vývoji civilizace nebo moderním městům. „Vím, že se připravuje přednáška o lásce. To je také hrozně důležité. Morální hodnoty na planetu patří a pečovat o ně znamená, být šetrný k planetě,“ řekla manažerka národního koordinátora Jitřenka Navrátilová.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.