10. března 2015 6:22 Lidovky.cz > Relax > Věda

Letoun Solar Impulse 2 vzlétl na cestu kolem světa

Letoun Solar Impulse 2 vzlétl na cestu kolem světa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Solar Impulse 2 vzlétl na cestu kolem světa | foto: ČTK

ABÚ ZABÍ Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes brzy ráno vzlétl z Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, aby se pokusil o první cestu kolem světa bez kapky paliva. Oznámila to agentura AP. Cesta,kterou budou se svým strojem absolvovat dva švýcarští zakladatelé projektu Solar Impulse, má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní.

Stroj je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které oba průkopníci vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a USA. Na povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energie čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

S letounem vzlétl pilot a podnikatel André Borschberg, který se bude v pilotování jednosedadlového letounu střídat při mezipřistáních se svým partnerem, psychiatrem Bertrandem Piccardem. Trasa je rozdělena do 12 etap, vede přes Indii, Čínu a USA a překonává vzdálenost 35.000 kilometrů. Stroj poletí průměrnou rychlostí mezi 50 a 100 kilometry za hodinu v maximální výšce 8500 metrů.

První destinací je Maskat v Ománu, kam by měl letoun doletět po zhruba deseti hodinách. Do Abů Zabí by se měl vrátit ke konci července nebo počátkem srpna.

Borschberg už dříve o výběru místa řekl, že pro zahájení cesty je Blízký východ nejvýhodnější. Umožňuje podle něj přeletět nad Indií a Čínou na začátku sezony a vrátit se za dobrého počasí. Celý podnik podle obou Švýcarů zajišťuje 130 lidí. Z nich 65 bude s oběma letci cestovat kolem světa a zajišťovat logistiku, zbylých 65 bude v Monaku v kontrolním středisku.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!