Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Liberecká univerzita chystá pro školáky studium robotiky

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

LIBEREC Studium robotiky s přednáškami, praxí v laboratořích i obhajobou závěrečné práce připravuje Technická univerzita v Liberci (TUL) pro školáky, kteří mají zájem o vědu a techniku. Novinku dnes škola představila účastníkům zábavného víkendu, který se uskutečnil v rámci projektu "Starttech - Začni s technikou".

Rok s robotikou má školáky z pátých a šestých tříd seznámit se základy konstrukce robotů. Bude to taková "vysoká škola nanečisto", řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych z Fakulty mechatroniky TUL.

Mladí zájemci o techniku, elektroniku a robotiku dostanou možnost získat teoretické i praktické dovednosti z elektroniky, mechaniky, programování, strojního obrábění nebo práce s elektronickými návrhovými systémy. Nově nabyté dovednosti pak pod dohledem zkušených pedagogů využijí při návrhu a stavbě vlastního robota. "V rámci projektu Starttech plánujeme i Technické dny o letních prázdninách. Vždy jeden den v týdnu uspořádáme akci, při které děti aktivně stráví celý den v laboratořích, účast bude zdarma včetně oběda," dodal Hernych.

Projekty mají zvýšit zájem dětí o matematiku a fyziku
Studium robotiky ani letní technické dny nejsou první akcí, kterou univerzita pro děti ze základních a středních škol pořádá. Akce zaměřené na popularizaci vědy a techniky organizuje od loňského srpna. Díky podpoře evropských fondů uspořádala už na 40 akcí do nichž se zapojilo kolem 500 dětí včetně předškoláků.

 "Chceme oslovit děti, které mají zájem o matematiku, fyziku a další přírodní vědy a ukázat jim, že suchá školní teorie má i praktické využití, umožnit jim, aby si věci doslova osahaly," řekl Hernych. Zábavnou formou se děti učí, jak v praxi uplatnit to, co se ve škole naučily a že matematika, fyzika nebo chemie vůbec nemusí být nudné a otravné vědy.

Podle průzkumů nepatří předměty jako matematika a přírodní vědy u školáků k těm nejoblíbenějším, podle Hernychových zkušeností je to ale dáno hlavně způsobem, jakým se ve školách učí. Univerzita si na nezájem o své akce rozhodně stěžovat nemůže. "Většina je obsazena do 24 hodin po vyhlášení, a i když je třeba třikrát zopakujeme, stále jsou ještě děti, na které se nedostalo," poznamenal vedoucí projektu.

Kapacity laboratoří univerzity i dílen partnerských středních škol jsou totiž omezené. Projekt ale bude pokračovat až do roku 2012. Aktuální nabídku akcí najdou zájemci na internetových stránkách www.starttech.cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.