Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Liberecká univerzita nabízí středoškolákům studium nanečisto

Studenti při výzkumu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti při výzkumu - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LIBEREC Technická univerzita v Liberci nabízí středoškolákům studium "nanečisto". V rámci projektu Otevřená univerzita si mohou vyzkoušet studium vybraného oboru, chodit na přednášky, pracovat v laboratořích nebo pod odborným dohledem realizovat vlastní projekt.

Zkušební studium s mentorem umožní budoucím vysokoškolákům blíž poznat zvolený obor a usnadní jim rozhodování o dalším studiu, řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych.

Středoškoláci mají možnost pobýt na univerzitě týden, mohou si ale dohodnout i pravidelnou docházku v delším časovém období. "Stává se, že se maturanti rozhodnou studovat nějaký obor a později zjistí, že o něm měli zkreslené představy. Odcházejí a začínají studovat něco jiného. Proto jim nabízíme program, který jim umožní blíže poznat obor, o kterém uvažují. Kdo se do něj zapojí, může si ušetřit čas i zklamání," vysvětlil Hernych.

Jak podporovat nadané talenty

Program je určen středoškolákům starším 16 let. Provázet je bude osobní mentor, což může být například student, se kterým budou moci po určitou dobu navštěvovat přednášky a cvičení. "Pokud budou mít zájem víc o vědeckou práci, mohou pod vedením pracovníka univerzity pracovat v laboratořích, spolupracovat na výzkumných úkolech nebo řešit projekty vlastní," doplnila koordinátorka mentoringového programu Lucie Křiklavová.

Mentoringový program je součástí strategie Technické univerzity zaměřené na podporu a motivaci technicky nadaných talentů. Díky dotaci Evropské unie, kterou univerzita na projekt získala, mohou studenti dostat i příspěvek na nákup součástek a materiálu potřebných pro řešení jejich záměru.

"Finanční dotace pomůže realizovat mladým lidem i technicky náročnější projekty, na které by peníze neměli," řekl Hernych. Podporu si podle něj zaslouží především nápady konkrétní, jasně a logicky zdůvodněné.

K hostování na technické univerzitě si mohou zájemci zvolit některý z technicky nebo přírodovědně orientovaných oborů, například problematiku nanotechnologií a nanomaterálů, strojírenství a robotiku, elektrotechniku, informatiku, textil a design, aplikovanou chemii, mikrobiologii nebo bioniku. Konkrétní studijní obory najdou na stránkách jednotlivých fakult. Zájemci se mohou přihlásit zasláním motivačního dopisu, podrobnosti a kontakty najdou na internetových stránkách www.otevrenauniverzita.cz.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!