Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

Už lidé v době kamenné recyklovali, dokázali vědci

Pravěký kamenný nástroj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravěký kamenný nástroj | foto: Shutterstock

MADRID Recyklování použitých materiálů není novinkou, s níž přišel dnešní člověk. Španělští paleontologové zjistili, že už člověk paleolitický recykloval, konkrétně své kamenné nástroje, píše španělský deník El Mundo.

Paleontologové analyzovali artefakty nesoucí stopy po pálení, objevené na pravěkém nalezišti Molí del Salt v katalánské provincii Tarragona. Výzkum ukázal, že recyklace nástrojů byla u lidí svrchního paleolitu před 13 000 lety běžnou praxí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Vybrali jsme ke zkoumání opálené nástroje, protože jednoduchým způsobem mohou prokázat, jestli byly upravovány poté, co byly vystaveny ohni," vysvětlil Manuel Vaquero z univerzity Rovira i Virgili.

Badatelé v Molí del Salt našli mezi nástroji vysoké procento artefaktů, jež byly vystaveny působení ohně. Avšak recyklace se netýkala všech druhů nástrojů, běžná byla u těch, které se používaly "v domácnosti", a zřejmě byla spojena s okamžitou potřebou.

Hroty loveckých nástrojů oproti tomu takřka nikdy nebyly vyrobeny z recyklovaných předmětů. Více recyklovány byly takzvané dvojité artefakty - takové, které kombinují dva nástroje v jednom kousku.

"Je to důležité především z hlediska kulturní hodnoty předmětů, zejména v obdobích, jako je svrchní paleolit, kdy se forma stává odrazem dobře definovaného myšlenkového zobrazení," vysvětluje Vaquero.

Určující význam mohla mít recyklace ve společenstvích paleolitických lovců a sběračů. "Má význam ekonomický, neboť zvyšuje použitelnost kamenných prostředků, zejména v kontextu nedostatku. Navíc je to významný faktor pro vysvětlení používání nalezišť, protože se z nich stávají nejen místa vhodná k životu, ale rovněž lokality poskytující prostředky k němu," zdůraznil.

O recyklaci nástrojů v pravěku příliš výzkumů prováděno nebylo. A výsledky bádání v Molí del Salt, zveřejněné v časopise Journal of Archaeological Science, tak alespoň zčásti osvětlují zatím neznámé skutečnosti: totiž že recyklovali už prehistoričtí lidé.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...