Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lidstvo dospělo k hranici délky života 115 let, soudí vědci

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Lidstvo patrně dosáhlo hranice délky života, kterou již nelze překročit. Podle francouzských výzkumníků to dokazuje ustálená úmrtnost mezi nejzdatnějšími jedinci z řad sportovců a osob, které ve zdraví překročily stodesáté narozeniny.

Zatímco sledovaní sportovci umírají v průměru ve věku 80 až 85 let, takzvaní superstoletí zpravidla nepřekonají věk 115 roků, informovala agentura AFP. Ve studii zveřejněné v americkém časopise Journal of gerontology vědci z francouzského ústavu pro biomedicínu a epidemiologii ve sportu IRMES se domnívají, že tento poznatek posiluje argumenty, že život současného člověka má své hranice.

Vědci zkoumali všech 1205 "superstoletých" (125 mužů a 1080 žen), jejichž datum narození bylo úředně potvrzeno a kteří zemřeli v letech 1899 až 2013. Pozorovali také 19.012 sportovců, kteří se zúčastnili olympijských her od roku 1896 a zemřeli před koncem loňského roku. Tito sportovci žili zpravidla déle než jejich příbuzní.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle vedoucí výzkumu Juliany Anterové-Jacqueminové žádný elitní sportovec navzdory zdravému životnímu stylu dodnes nepřekročil 110. rok života - ten nejstarší zemřel ve věku 105 let. A u "superstoletých" doposud nikdo nebyl s to dobýt rekord dlouhověkosti Francouzky Jeanne Calmentové, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let. Jedna osoba se dožila 119 let, zbytek zemřel nejvýše ve 115 či 116 letech.

Podle Anterové-Jacqueminové lidstvo tak patrně dospělo k fyziologickému věkovému "stropu", který je dán genetickým vybavením a je také ovlivňován klesající kvalitou životního prostředí.

Stoletých přibývá

Vědci připouštějí, že počet monitorovaných lidí je "relativně nízký" a že jejich zjištění mohou být v budoucnu překonána vlivem zatím neznámých faktorů. Pozitivem pro lidi lpící na životě je neustále se prodlužující průměrná délka života zejména v rozvinutých zemích, která dává šanci stále více lidem dosáhnout dosavadní maximální délky života.

V posledních letech prudce vzrostl počet lidí dožívajících se sta až 110 let. V Japonsku žilo loni v září už skoro 55 000 osob starších sta let, ve Francii jich loni bylo 16 200. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplatila letos v červnu důchod 920 stoletým a víceletým občanům.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.