Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Listopadová obloha nabízí planety, Leonidy i mlhoviny či galaxie

Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Na ranní listopadové obloze bude ještě svítit planeta Venuše jako Jitřenka. Z dalších planet bude možné pozorovat Jupiter, Mars a Saturn. Měsíční útvary budou nejzřetelnější koncem měsíce.

Meteorický roj Leonidy bude vrcholit 17. listopadu. Astronomové upozorňují také na dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny a galaxie ze vzdáleného vesmíru. O situaci na noční obloze informují servery www.observatory.cz a www.aldebaran.cz.

Večerní obloha se v listopadu může pochlubit pouze jedinou planetou - Jupiterem. Zapadá pozdě v noci. Na ranní obloze bude stále ještě zářit Venuše jako Jitřenka, její viditelnost ale v listopadu končí. Naopak vysoko na ranní obloze září planety Saturn a Mars.

Nejbližší kosmický soused Země - Měsíc je nejvhodnější pro pozorování kolem 24. listopadu, kdy bude v první čtvrti. Je to období, kdy na rozhraní světla a stínu, na takzvaném terminátoru, jeho povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Na rozdíl od úplňku, který nastane 2. listopadu, vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Měsíc bude 5. listopadu v 01:00 v konjunkci s hvězdou Aldebaran, nejjasnější stálicí souhvězdí Býka, a 8. listopadu v tutéž hodinu s hvězdou Pollux v souhvězdí Blíženců.

Maximum meteorického roje Leonidy, který je aktivní od 14. do 21. listopadu, nastává 17. listopadu v denních hodinách. Svit Měsíce, který je v blízkosti novu, nebude pozorování rušit. Leonidy dostaly název od souhvězdí Lva, z něhož zdánlivě vylétají. Jsou to částečky prachu, které ve své dráze zanechává kometa 55P/Tempel-Tuttle.

Zejména noci, kdy na obloze chybí Měsíc a jeho svit neruší, je možné pozorovat objekty hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to například Albireo ze souhvězdí Labutě. Kulovou hvězdokupu s M 15 je možné vyhledat v souhvězdí Pegasa a známé otevřené hvězdokupy v souhvězdích Býka a Persea. Zajímavý pohled je na prstencovou mlhovinu v souhvězdí Lyry. V dalekohledu se jeví skutečně jako prstýnek. Pozoruhodným objektem je i galaxie M 31 v souhvězdí Andromedy vzdálená více než dva miliony světelných roků.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.