Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Fazolové listy spolehlivě hubí štěnice. Američtí vědci zjistili proč

Štěnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěnice - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

SOFIA Mrazili je, pekli je, dusili je a postřikovali jedy. A pokaždé štěnice znovu povstaly, aby zanechaly malé ranky na kůži člověka tam, kde si jeho nevítaný spolunocležník zaskočil na krvavou hostinu. Ale díky nezvyklé kombinaci balkánských lidových rad a nanotechnologie se zdá, že vědci konečně našli metodu, jak tohoto cizopasníka hubit.

Američtí entomologové uvedli, že dosáhli pokroku při napodobení účinku, jaký v boji proti štěnicím mají obyčejné listy fazolu obecného (Phaseolus vulgaris). Ve venkovských oblastech Bulharska, Srbska a dalších částech Balkánu lidé tyto listy rozhazují po podlaze kolem postelí, aby se na ně nachytaly štěnice. Následujícího rána pak listy spálí.

Listy propichují štěnicím končetiny

Vědci chtěli zjistit, na jakém principu tato metoda funguje. S využitím kamer a elektronových mikroskopů pozorovali, jak listy dokážou zachytit štěnice sbíhající se k posteli. Překvapilo je, že cizopasníky nezachytil nějaký mechanismus podobný suchému zipu, který by se nalepil na tělíčka či nožky štěnic. Místo toho objevili, že listy fazolu jsou pokryté nesmírně ostrými štětinkami - trichomy. Ty propichují štěnicím končetiny, a tím je odsuzují k zániku.

Dalším krokem vědců bylo napodobit funkci listů a vytvořit zařízení, jež by fungovalo stejně coby bariéra proti štěnicím. Jejich snahou je, aby vzniklý povrch byl trvalý a dal se použít kdekoli, nejen na podlaze. První prototyp se vzdáleně podobá fazolovému originálu, ale potřebuje ještě vylepšit, uvedli biologové.

"Přírodu je těžké napodobit, ale výhody mohou být obrovské," řekl člen vědeckého týmu Michael Potter z Kentucké univerzity.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.