19. listopadu 2014 6:06 Lidovky.cz > Relax > Věda

LN: Alergii vyvolávají i šperky, mobily nebo tetování

Alergie, grafika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alergie, grafika. | foto: Shutterstock

PRAHA Nesnesitelné svědění a pálení kůže, její vysušování nebo puchýřky. I tak se projevují kožní alergie. Co je příčinou? Kosmetika, prací prášky nebo nikl ve špercích, přezkách a knoflících. Někoho mohou dráždit i materiály použité při výrobě mobilních telefonů nebo třeba houslí.

„S nějakou formou vyrážky se potýkám vlastně odmalička,“ přiznává pětačtyřicetiletá Romana z Prahy. „O kojeneckém ekzému mi vyprávěla moje matka, ale už z raného dětství mám sama řadu vzpomínek na všelijaké kopřivky, loupající se kůži na rukou či svědící pupínky,“ vysvětluje. Na návštěvy alergologů ale došlo až v dospělosti – když byla malá, o alergiích se nemluvilo tolik jako dnes.

ČTĚTE TAKÉ

Lékařka Monika Štefanová z ambulance pro alergologii a klinickou imunologii Nemocnice Mělník upozorňuje, že alergické reakce jsou stále častější kvůli chemizaci prostředí. Mezi alergeny patří potraviny, u nás nejčastěji mléko, vejce, pšenice, sója, ořechy, mák, mořské plody, rajčata či citrusy, nebo léky – například antibiotika, anestetika, analgetika.

„U pylových alergiků to může být kontakt s rizikovou rostlinou, například posazení do trávy, nebo kontakt se srstí rizikových zvířat – zpravidla to bývá kočka, pes, kůň a králík,“ říká Štefanová. „V posledních letech překvapil dermatology stále častější výskyt kontaktní alergie na dočasné tetování černou henou,“ dodává lékařka.

Na co si dávat pozor, pokud máte citlivou pokožku? Jaké materiály nejčastěji trápí muže a jaké ženy? Na jakých částech těla se kožní alergie nejčastěji objevují a jak tomu předcházet?

Josef Žídek

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.