5. listopadu 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

LN: Až čtyřicet procent žen trápí myomy. Komplikují početí

Těhotná - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pětatřicetiletá Johana se po několika měsících bezvýsledného snažení o početí rozhodla navštívit svého gynekologa. „Řekl mi, že jsem v pořádku, a poslal mě domů. Žádné problémy prý nemám.“ Vyslechla si jen „radu“, ať přijde zase za rok, a pokud do té doby neotěhotní, přistoupí lékař k hormonálním testům.

„Šla jsem k jinému lékaři, který mě vyšetřil ultrazvukem, což můj předchozí gynekolog nikdy neudělal – jen když jsem byla těhotná,“ říká pacientka.

Ultrazvuk u Johany odhalil velký myom, nezhoubný nádor dělohy. Je to v podstatě jakási svalově-vazivová koule, která snižuje schopnost žen otěhotnět a donosit zdravé dítě.
Myomy postihují až 40 procent žen ve věku mezi 30 a 50 lety. A řada žen neví, že pro ně existuje miniinvazivní způsob léčby, díky němuž nepřijdou o možnost mít potomka.

Žena může mít myom, aniž by pojala podezření. Zpočátku jsou tyto děložní nádory malé, okolo jednoho centimetru, a v tomto stadiu jsou bezpříznakové, později mohou však nabýt až bizarních velikostí. Podle lékařů však obtíže s nimi spojené nesouvisejí jen s jejich velikostí, protože i u poměrně velkých, pěti- až šesticentimetrových myomů žena nemusí nic poznat. Gynekolog by je ale odhalit měl. Zvlášť když se příznaky dostaví a pozoruje je na sobě i žena samotná.

  • Jaké jsou příznaky myomů a co je způsobuje?
  • Jak je spolehlivě odhalit?
  • Jaké jsou nejmodernější způsoby léčby?

Odpovědi naleznete ve středečních Lidových novinách.

Renáta Gebauerová