Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

LN: Pražský územní plán tiše ničí zeleň

Zeleň může z Prahy začít postupně mizet, varují vědci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeleň může z Prahy začít postupně mizet, varují vědci. | foto: Fenestra

PRAHA Metropole Česka v následujícím desetiletí výrazně promění svou tvář. A mnohdy k horšímu, varují vědci. Nejpozději do 6. dubna se občané mohou vyjádřit k návrhům magistrátu a některé plány úředníků ještě zvrátit. LN vám poradí, jak na to.

Nový územní plán, který začne platit příští rok, počítá například s rozšířením letiště v Ruzyni a tím i se zvýšením hluku v přilehlém okolí nebo s dostavbou pražského okruhu přes Suchdol. Tato tzv. jižní varianta je méně šetrná k lidem a životnímu prostředí, navíc je i nákladnější, i když kratší než varianta severní. Mají se také zastavět plochy přilehlé k Masarykovu nádraží, nádraží Bubny a Smíchov. Nákladové nádraží Žižkov bude zastavěno úplně.

Územní plán příliš nemyslí na chodce a cyklisty. Počítá sice s novou zelení, ale spíše v okrajových částech metropole. Z centra naopak plíživě mizí. Kácení v parku vzbudí odpor veřejnosti, ale nahrazení stromů ve vnitroblocích garážemi projde zpravidla bez potíží. Často se staví byty na hranici zeleně a tím se nenápadně ukrajuje.

„Rozhodnutí městských architektů se může projevit zvýšenou nemocností, vyvolá například více bronchitid a alergií u dětí,“ varoval Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR na jednom ze seminářů, který akademie uspořádala k přípravě územního plánu. Podle zúčastněných odborníků magistrát přehlíží význam zeleně pro lidské zdraví.

Občané mohou připomínkovat už jen do 6. dubna
Stromy dovedou zachytit prach, hluk a udržují vlhkost. Brzdí také přehřívání vzduchu, které může vyvolat u kardiaků problémy. Během pokusů, jichž se zúčastnili pražští strážníci, Radim Šrám zjistil, že znečištěné ovzduší vyvolává poškození genetické výbavy.

Nyní mají občané s trvalým bydlištěm v metropoli ještě možnost vyjádřit se k chystané proměně Prahy. Zásady územního rozvoje, klíčový dokument pro tvorbu územního plánu, mohou připomínkovat do 6. dubna. Magistrát je sice na své webové stránky vyvěsil, ale dobře „ukryl“ (odkaz  naleznete níže).

Pouhou „připomínku“ jednotlivce však úředníci nemají povinnost řešit. Zabývat se musejí „námitkou“, kterou podepíše 500 lidí. Rady, jak námitku podat, lze najít na stránkách organizace Arnika či Auto*Mat. Veřejné projednání Zásad územního rozvoje proběhne 2. dubna od 10 hodin na Útvaru rozvoje hlavního města Prahy ve Vyšehradské ulici, č. p. 57.

Zásady územního rozvoje můžete připomínkovat na:  

magistrat.praha-mesto.cz/uzplan/Uzemni_plan_HMP/zur/vydani/zur.htm

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!