23. července 2015 6:27 Lidovky.cz > Relax > Věda

Lochneska je podle jejího pronásledovatele nejspíš sumec velký

Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | foto: Shutterstock

LONDÝN Muž, který strávil 24 let zkoumáním skotského jezera Loch Ness, tvrdí, že legendární příšerou z tamních vod je pravděpodobně obrovská ryba. „Nejrozšířenější hypotézou je, že jde o sumce velkého. Je to nejpravděpodobnější vysvětlení,“ řekl agentuře AFP dvaapadesátiletý Steve Feltham.

Podle něj to ale zřejmě není konečné vysvětlení světoznámé záhady. „Pasuje to na většinu pozorovaných jevů, ne ale na všechny,“ dodal muž, který je v Guinnessově knize rekordů veden jako nejvytrvalejší „lovec“ lochnesky.

Sumec velký může dorůst až čtyř metrů a vážit až 400 kilogramů; většinou ovšem sumci nemají ani dva metry. Tyto sladkovodní ryby se mohou dožít i 30 let. Sumce mohli podle Felthama nasadit do jezera kvůli rybolovu místní obyvatelé, i když pro to nejsou žádné důkazy. „Jestli to udělali, mohly ryby dosáhnout dospělého věku ve 30. letech (minulého století),“ soudí Feltham. 

Právě z této doby pocházejí první svědectví o tom, že se v jezeře údajně objevila příšera. Ještě před 20 lety se podle Felthama objevovalo ročně deset až 12 osob, které tvrdily, že tvora přezdívaného Nessie spatřily. Nyní je to tak jeden člověk za rok, uvedl Feltham. Další pronásledovatelé tajemné bytosti podle něj ale došli ohledně její totožnosti k jiným závěrům. „Někteří říkají, že je to jeseter, obrovský úhoř nebo pravěký mořský plaz,“ řekl Feltham. Objevila se podle něj i teorie, že na dně jezera je loď mimozemšťanů.

Muž nicméně doufá, že v jezeře žije „něco daleko více vzrušujícího než sumec“. „Svého výzkumu zcela jistě nezanechám,“ ujistil Feltham.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?