Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Sojuz vynesl na ISS tři kosmonauty, 15 konzerv kaviáru a kávovar

Sojuz TMA-15M startuje z Bajkonuru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sojuz TMA-15M startuje z Bajkonuru | foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) Ruská kosmická loď Sojuz TMA-15M s tříčlennou posádkou v pondělí časně ráno SEČ přistála bez jakýchkoli problémů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala o šest hodin dříve v neděli. Kromě tří kosmonautů dodal posádce i 15 konzerv kaviáru a kávovar.

Osazenstvo orbitálního komplexu tak doplnili na obvyklou šestici Američan Terry Virts z americké vesmírné agentury NASA, Rus Anton Škaplerov z Roskosmosu a Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA). Poslední jmenovaná je vůbec první Italkou, která se dostala do vesmíru.

Tři nově příchozí budou na ISS pracovat až do poloviny května příštího roku. Jejich partnery jsou nyní americký astronaut Barry Wilmore a ruští kosmonauti Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová, kteří se mají na Zemi vrátit začátkem března.

15 konzerv kaviáru a ISSpresso

V šestnáctileté historii ISS je to teprve podruhé, co jsou na palubě stanice zároveň dvě ženy. Poprvé se tak stalo v roce 2010 kdy na orbitálním komplexu pobývaly Američanky Tracy Caldwellová-Dysonová a Shannon Walkerová.

Kosmonauti mise na ISS si povídají s přáteli před odletem.
Samantha Cristoforetti se loučí s pozemšťany.
Světelná stopa za Sojuzem TMA-15M po jeho startu.
Sojuz TMA-15M startuje z Bajkonuru vstříc ISS

Nová posádka dopravila na ISS mimo jiné 15 třicetigramových konzerv kaviáru, který si prý kosmonauti přáli na oslavu Nového roku. Italská astronautka s sebou do vesmíru vzala i speciálně upravený kávovar, který dostal jméno ISSpresso. Proto si prý také kromě jablek a rajčat přibalila i „něco“ kávy.

Samantha Cristoforettiová je po 13 letech druhou zástupkyní ESA na Mezinárodní vesmírné stanici. První byla v roce 2001 francouzská lékařka a astronautka Claudie Haigneréová, která tehdy na ISS strávila týden.

Stovky experimentů

Noví tři obyvatelé komplexu mají podle NASA během šesti měsíců na oběžné dráze provést několik stovek vědeckých výzkumů a technologických experimentů. Týká se to například zjišťování možných genetických změn u škrkavek způsobených stavem beztíže, zkoumání aerosolů v zemské atmosféře nebo chladících tekutých kovů.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...