Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lov na planety podobné Zemi se o dva roky odkládá

Dalekohled Kepler v montážní hale při pohled zespodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalekohled Kepler v montážní hale při pohled zespodu | foto: NASAReprofoto

MOFFETT FIELD, USA Vesmírný teleskop Kepler, který má hledat planety u vzdálených hvězd, zažívá nečekané obtíže. Signál z většiny pozorování nedosahuje kvality údajů z obdobných pozemských zařízení, často je dokonce zcela nepoužitelný. Na vině jsou zesilovače světelného signálu.

"Dokud se to nespraví, nedokážeme - nebo jenom velmi těžko - objevit planety podobné Zemi ve vzdálenosti od hvězdy vhodné pro vznik života ", řekl podle časopisu Nature hlavní vědecký vedoucí letu William Borucki. NASA problémy oznámila minulý čtvrtek na tiskové konferenci v Ames Research Center v Moffett Field v Kalifornii.

Kepler odstartoval 6. března letošního roku a v současné době z oběžné dráhy snímá vybraný úsek oblohy, který obsahuje asi 100 tisíc hvězd. Teleskop sleduje drobné kolísání jejich jasnosti, které by mohlo být způsobeno průchodem planety přes kotouč hvězdy.

Tyto drobné variace by lidskému oku zcela unikly (jde o pokles o méně než o méně než 0,01 procenta jasnosti). Elektronické okruhy teleskopu však tyto výkyvy zesilují. Ovšem tento proces je nečekaně nepřesný: v okruzích vznikají umělé "šumy", které pozorování zcela znehodnotí nebo alespoň sníží její přesnost na úroveň, které mohou konkurovat i jiné teleskopy. Vedení letu se snaží upravit software zpracování dat, aby ten automaticky se šumem počítal a od výsledků ho "odečetl", ale to si žádá čas. Úpravy tak budou hotovy patrně nejdřív v roce 2011.

Proto budou mít v nejbližších letech při hledání "nových Zemí" navrch pozemské teleskopy, které se i přesně některé nevýhody (poruchy v atmosféře) stále zpřesňují.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.