Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Věda

Lovci fosilií objevili doupata obřího dravého červa. V moři přepadával tvory plovoucí kolem

Eunice aphroditois, dravý mořský červ. Číhá na mořském dně a má ostré a silné zuby, jimiž dokáže překousnout rybu vedví. foto: Wikimedia / Rickard Zerpe / CC BY-SA 2.0

Tchaj-pej - Podmořská doupata obřího červa, který před 20 miliony let ze zálohy přepadal mořské tvory plovoucí kolem, objevili na Tchaj-wanu lovci fosilií. Vědci věří, že dva metry dlouhé nory, které se našly v pravěkém mořském sedimentu, byly kdysi domovem prehistorického predátora schopného prudce vyrazit z úkrytu a stáhnout do svého brlohu nic netušící kořist, napsal zpravodajský server The Guardian.
  11:54

Bojgy používají své tělo při šplhání jako laso, zjistili vědci

Tento tvor mohl být podobný současnému dravému červu druhu Eunice aphroditois, který číhá ukrytý v písčitém mořském dně a ven má vystrčená jen tykadla, jimiž je schopný ucítit kořist. I když mají mořští červi z kmene kroužkovců měkké tělo, Eunice aphroditois má ostré a silné zuby, jimiž dokáže překousnout rybu vedví.

„Po 20 milionech let není možné říci, jestli tuto noru vyhloubil nějaký předek červa Eunice aphroditois, anebo jiný predátorský červ, který žil a lovil víceméně stejným způsobem,“ řekl profesor Ludvig Löwemark, sedimentolog tchajwanské Národní univerzity.

Hmyz zakonzervovaný v jantaru starém zhruba 100 milionů let.
Fosilie dinosaura v jantaru.

„Chování dravých mořských červů se může značně lišit, ale nalezené doupě naznačuje, že tehdejší tvor byl dost podobný současným červům žijícím v mělkých vodách, kteří vyrazí ven, popadnou rybu a stáhnou ji dolů,“ dodal Löwemark.

Zatímco v latinském názvu červa Eunice aphroditois je slyšet jméno starověké řecké bohyně lásky, sexuality, plodnosti a krásy Afrodity, anglicky se tento červ jmenuje „Bobbit Worm“. Jméno dostal podle amerických manželů Johna a Loreny Bobbittové. V roce 1993 se tato dvojice dostala do pozornosti světových médií, když manželka po letech fyzického a sexuálního týrání manželovi uřízla penis kuchyňským nožem.

Vědci rozluštili ptakopysčí genom. Raritou jsou hlavně pohlavní chromozomy

Löwemark a jeho kolegové objevili fosilní červí doupě, když studovali 20 milionů let starou sedimentární horninu na severovýchodním pobřeží Tchaj-wanu. Nory byly zpevněné slizem, a díky tomu jsou odolnější vůči erozi horniny, takže někdy vystupují ze skalních stěn pískovce.

Ve zprávě, kterou zveřejnil odborný časopis Scientific Reports, vědci popsali 319 podobných mělkých nor ve 20 milionů let starém pískovci, což naznačuje, že tehdejší mořské dno bylo těmito červy hustě zabydlené. Vědci doufali, že by některá z nor mohla obsahovat fosilní pozůstatky kořisti nebo samotných červů, ale zatím žádné nenašli.

Löwemark doufá, že jednoho dne bude mít šanci studovat i žijící červy Eunice aphroditois. „Jsou to pozoruhodná zvířata,“ řekl. „Ale když je objevíte, není úplně rozumné plavat k ním příliš blízko.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...