Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lovec komet Kohoutek získal cenu České astronomické společnosti

Luboš Kohoutek na tiskové konferenci NASA  v lednu 1974 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Kohoutek na tiskové konferenci NASA v lednu 1974 | foto: NASA

PRAHA Nušlovu cenu České astronomické společnosti letos získal světově proslulý astronom Luboš Kohoutek. Převzal ji dnes z rukou předsedy společnosti Jana Vondráka v Akademii věd ČR na Národní třídě v Praze.

Luboš Kohoutek se proslavil především v roce 1973, kdy objevil jednu z nejjasnějších komet minulého století. Kromě toho ovšem objevil i čtyři další komety a 75 planetek, které pojmenovával po českých osobnostech. Díky němu se tak na oblohu dostala jména jako Hus, Komenský,Masaryk, Čapek, Smetana, Dvořák, Palach nebo Voskovec-Werich. Planetka s katalogovým číslem 1850 pak nese jeho jméno.

Proslul také výzkumem planetárních mlhovin. V roce 1967 vydal spolu se svým školitelem docentem Lubošem Perkem vůbec první generální katalog planetárních mlhovin, který patří mezi nejcitovanější díla českých astronomů 20. století.

Luboš Kohoutek získal Nušlovu cenu

Luboš Kohoutek se narodil v roce 1935 v Zábřehu na Moravě, astronomií se zabýval od mládí. Po maturitě vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a poté astronomii na Matematickofyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Po několika letech strávených v Astronomickém ústavu ČSAV odjel na stáž na observatoř v Hamburku. Po sovětské invazi se v roce 1970 rozhodl v Německu zůstat, na observatoři hned získal místo vědeckého pracovníka. V Hamburku žije dodnes.

V letech 1974 až 2003 strávil přes 220 pozorovacích nocí na Jižní evropské observatoři v Chile. V mezinárodních vědeckých časopisech publikoval 224 odborných prací, které získaly téměř 1800 citací.

Přestože je oficiálně v důchodu, stále se věnuje výzkumné činnosti. V posledních letech se zabývá také úvahami o vlivu člověka na zhoršující se stav atmosféry a biosféry na Zemi, před třemi lety na toto téma vydal knihu.

V roce 1995 byl jmenován čestným členem České astronomické společnosti a roku 2004 získal cenu Česká hlava. Dnes k jeho oceněním přibyla Nušlova cena, pojmenovaná po astronomu Františku Nušlovi (1867–1951).

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?