Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Lupénka zvyšuje riziko infarktu, napadá totiž i cévy

Lupénka čili psoriáza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lupénka čili psoriáza | foto: ČTK

Praha Pacienti s těžkou lupénkou, která se projevuje záněty kůže a jejím olupováním, umírají častěji v mladším věku na infarkt myokardu. Z vnitřní strany cév se jim totiž také odlupují buňky a stoupá riziko jejich zúžení, řekl dnes novinářům přednosta dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Podle lékařky Pavly Piťhové je u pacientů s lupénkou také vyšší riziko cukrovky. Život diabetika je přitom zhruba o sedm let kratší a riziko infarktu a mrtvice dvakrát až čtyřikrát vyšší než u lidí bez cukrovky.

"Včasná a spolehlivá léčba přinejmenším středně těžké a těžké lupénky je důležitá, aby se potlačil nejen kožní zánět, který působí lokální zdravotní obtíže a snižuje kvalitu života pacienta, ale aby se léčebně ovlivnily i zánětlivé projevy na vnitřních orgánech, a tak se předešlo život ohrožujícím chorobám," zdůraznil Arenberger.

Připomněl, že jeho tým už na začátku 90. let minulého století poprvé na světě prokázal, že pacienti s lupénkou mají postižen tímto onemocněním dokonce i močový trakt a cévní systém. Výzkumné týmy v dalších zemích pak o řadu let později toto zjištění potvrdily.

Lupénkou trpí v Česku podle přednostky dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jany Hercogové až půl milionu lidí, třetina středně těžkou nebo těžkou formou. U pětiny pacientů se časem rozvine psoriatická artritida, kdy zánět zasáhne i klouby Na vznik lupénky má vliv dědičný sklon k odchylkám imunitního systému a kůže. Patří k nejčastějším chorobám v ordinaci kožního lékaře. U pacientů se střídají období klidu s typickým zhoršením na jaře a na podzim.

Neléčitelná, ale potlačitelná

Lupénka se nedá vyléčit, ale moderní léky ji potlačí natolik, že pacient není tolik handicapován. Lidé se kvůli olupující kůži často těchto nemocných štítí, bojí se nákazy, přitom lupénka není nakažlivá.

Většina pacientů se léčí v ambulancích dermatologů, o těžké pacienty pečují specializovaná centra biologické léčby. Tato léčba zasahuje nemoc na buněčné úrovni a ročně vyjde u jednoho pacienta na zhruba 400.000 korun.

Centra jsou ve všech fakultních a bývalých krajských nemocnicích a mají zvláštní smlouvu se zdravotní pojišťovnou.

Hercogová uvedla, že biologické léky jsou v Česku od roku 2005, nyní se jimi léčí zhruba 400 pacientů, podle jejího odhadu by je potřebovalo až 2000 nemocných. "Záleží na osvětě mezi dermatology, praktickými lékaři, specialisty i samotnými pacienty a zdravotními pojišťovnami, aby každý pacient dostal šanci na správnou a účinnou léčbu," shrnula.

Pacienti s lupénkou si mohou na webu najít kožního lékaře blízko svého bydliště, který se věnuje léčbě této nemoci. Problémy pacientů připomene Světový den lupénky 29. října.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?