12. září 2015 6:58 Lidovky.cz > Relax > Věda

Zeptali jsme se vědců: Mají jednovaječná dvojčata stejné otisky prstů?

Dvojčata- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojčata- ilustrační foto | foto: Shutterstock

Mohlo by se zdát, že jednovaječná dvojčata, která mají totožnou DNA, budou mít také identické otisky prstů. Jenže dvojčata nikdy nejsou úplně stejná. Na otázku odpověděl Mgr. Marco Stella, Ph.D., Hrdličkovo muzeum člověka Přírodovědecké fakulty UK.

Ačkoliv se jejich podobou nechají někdy ošálit i přátelé a rodinní příslušníci, jemnější metody porovnávání nám umožní objevit mezi nimi drobné rozdíly. Jedním takovým rozdílem jsou právě otisky prstů.

Geny představují určité instrukce ke stavbě těl. Tvar papilárních linií v otiscích prstů však ovlivňují jen velmi mírně. Otisky dvojčat tak mohou být podobné, nikdy však nejsou identické.

Odlišnost otisků je příkladem jednoho zajímavého jevu spojeného s individuálním vývojem – totiž že čím starší dvojčata jsou, tím méně se navzájem podobají. Nejde přitom jen o fyzický vzhled, ale i o chování nebo nemoci, které je postihují.

Geny rozhodně nejsou všemocné. U řady znaků hraje významnou roli také prostředí, do něhož je jedinec s určitou genetickou výbavou vržen. Konkrétní průběh papilárních linií určují zejména nepatrné vlivy, které působí na plody dvojčat v děloze.

Jsou to například hladiny hormonů, tlak krve, výživa, pozice plodu v děloze či rychlost růstu prstů během první třetiny těhotenství. Další drobné změny v konečném tvaru papilárních linií jsou způsobeny i náhodnými událostmi, kdy je tkáň prstů v kontaktu s plodovou vodou, stěnami dělohy či pokožkou samotného plodu. Obdobné komplexní vlivy se podílejí také na formování jiných struktur v lidském těle – třeba cév krevního řečiště.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz. Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!