Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Makakové přežili smrtelnou ebolu, nyní se lék testuje na lidech

Makak - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makak - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Lék proti smrtící nemoci ebola je možná o krok blíže poté, co američtí vědci dostali svolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků začít s jeho testováním na lidech.

Klinické testy dostaly zelenou, když se nová látka ukázala jako účinná při léčení opic nakažených virem eboly, napsal zpravodajský server BBC News.

Ebola způsobuje smrt u zhruba 90 procent nakažených lidí, ale pro opice je vždy smrtelná. Při posledních testech ovšem vědci zjistili, že nová látka porazila její virus u 60 procent nakažených opic druhu makak rhesus, a dokonce stoprocentní byla při léčení makaků nakažených virem marburg; příbuzným viru ebola, který stejně jako on způsobuje krvácivou horečku.

Ebola patří k nejnebezpečnějším virovým chorobám na světě; od roku 1976 na ni zemřelo asi 1200 lidí. Je to mnohem méně než kolik obětí si vybírá například malárie, na kterou ročně umírá zhruba milion lidí. Panují ale obavy, že by virus eboly mohl být zneužit teroristy jako biologická zbraň pro svou vysokou úmrtnost, neexistenci léku a skutečnost, že na rozdíl od řady jiných virů dokáže virus eboly přežít i mimo tělo svého hostitele.

Virus eboly se přenáší tělními tekutinami a nakažení lidé trpí nevolností, zvracením, vnitřním krvácením a selháním orgánů.

Nový lék vyvíjí společně americký vojenský ústav pro výzkum nakažlivých chorob a soukromá společnost AVI BioPharma. Vědci nicméně varují, že navzdory zjevnému pokroku ještě potrvá nějakou dobu, než bude vakcína na ebolu dostupná, protože je třeba provést ještě řadu dalších výzkumů a zkoušek.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....