Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Malí Jágrové. Přibývá ambiciózních rodičů, kteří chtějí mít ze svých dětí mistry

Věda

  15:44
PRAHA - Třikrát i čtyřikrát týdně tráví odpoledne na tréninku a o víkendech na zápasech nebo turnajích. Ve škole mají individuální plán. Malí sportovci nad učením mnoho času nestráví, nezbývá na ně energie. Vychovat nového Jágra nebo Kvitovou se ale nepodaří vždy. Pokud dítě kvůli sportování zanedbalo školu, má pak smůlu.

Jakého vzdělání dosáhli někteří profesionální sportovci. foto: Lidovky.cz

„Brzy přijde na to, že s odpovědí ‚tak určitě‘ žádnou velkou kariéru mimo sport neudělá. Pokud bylo navíc rodiči vedeno k tomu, že musí být nejlepší, slušně to s ním zamává,“ říká učitelka Petra Hanousková, dnes již důchodkyně.

Šéf olympijského výboru: České děti nesportují. Nevědí totiž, že sport vůbec existuje

Přestože neučila na sportovní základní škole, žáků s individuálním studijním plánem kvůli sportu prý zažila několik desítek. „Měli hodně absencí, a proto i málo známek. Na konci pololetí jsme je zkoušeli v kabinetě, leckdy to byla katastrofa, ale prolezli,“ vzpomíná. Nejcílevědomější malé sportovce, a především ambiciózní rodiče, prý zažila v posledních letech před důchodem. „Tlak na úspěch a výkon je větší než kdy dřív. Že klukovi nejdou zlomky? Nevadí. Chytí se přece míče a vykope si miliony,“ uvažují podle ní rodiče, kteří prý pak své děti od učení někdy i sami odrazují s tím, ať se raději soustředí na sport, protože v něm cítí potomkovu budoucnost.

Podobnou optikou hledí i někteří trenéři, kteří touží po tom, vychovat si svou sportovní hvězdu. „Je důležité si uvědomit, že 98 procent dětských sportovců to nikdy v životě nedotáhne na nejvyšší, tedy profesionální úroveň. V dětském věku je prakticky nemožné odhadnout, které z dětí má vlohy k tomu, aby dosáhlo mimořádných sportovních úspěchů,“ říká pediatr Nabil El-Lababidi z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na ne úspěch už dnes nejsou nastaveny ani sportovní oddíly, ani rodiče. Zatímco dnešní třicátníci a čtyřicátníci v dětství sportovali pro radost nebo prostě proto, aby se nepotulovali bezcílně po ulici, své děti vedou k podávání co nejlepších výkonů. Změnily se i sportovní kluby. Praxe, kdy dítě dělá aktivně dva sporty a ještě přitom stihne hrát na klavír, je dnes téměř nemyslitelná. Trénuje se třikrát i čtyřikrát týdně a víkendy jsou vyhrazeny zápasům a soutěžím. Trenéři o průměrné svěřence většinou nestojí, kluby si nechávají jen ty nejlepší, kteří projdou pravidelným vyřazovacím sítem. Oddíly, kam chodí několik let tytéž děti, skamarádí se a utvoří partu, tím pádem ve větších městech přestávají existovat.

Jaké má závodní sportování výhody a nevýhody? Co dělají tvrdé tréninky s dětským zdravím? A co bude s dětmi, kterým sportovní kariéra nevyjde?

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...