Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Malí Jágrové. Přibývá ambiciózních rodičů, kteří chtějí mít ze svých dětí mistry

Jakého vzdělání dosáhli někteří profesionální sportovci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakého vzdělání dosáhli někteří profesionální sportovci. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Třikrát i čtyřikrát týdně tráví odpoledne na tréninku a o víkendech na zápasech nebo turnajích. Ve škole mají individuální plán. Malí sportovci nad učením mnoho času nestráví, nezbývá na ně energie. Vychovat nového Jágra nebo Kvitovou se ale nepodaří vždy. Pokud dítě kvůli sportování zanedbalo školu, má pak smůlu.

„Brzy přijde na to, že s odpovědí ‚tak určitě‘ žádnou velkou kariéru mimo sport neudělá. Pokud bylo navíc rodiči vedeno k tomu, že musí být nejlepší, slušně to s ním zamává,“ říká učitelka Petra Hanousková, dnes již důchodkyně.

Přestože neučila na sportovní základní škole, žáků s individuálním studijním plánem kvůli sportu prý zažila několik desítek. „Měli hodně absencí, a proto i málo známek. Na konci pololetí jsme je zkoušeli v kabinetě, leckdy to byla katastrofa, ale prolezli,“ vzpomíná. Nejcílevědomější malé sportovce, a především ambiciózní rodiče, prý zažila v posledních letech před důchodem. „Tlak na úspěch a výkon je větší než kdy dřív. Že klukovi nejdou zlomky? Nevadí. Chytí se přece míče a vykope si miliony,“ uvažují podle ní rodiče, kteří prý pak své děti od učení někdy i sami odrazují s tím, ať se raději soustředí na sport, protože v něm cítí potomkovu budoucnost.

Podobnou optikou hledí i někteří trenéři, kteří touží po tom, vychovat si svou sportovní hvězdu. „Je důležité si uvědomit, že 98 procent dětských sportovců to nikdy v životě nedotáhne na nejvyšší, tedy profesionální úroveň. V dětském věku je prakticky nemožné odhadnout, které z dětí má vlohy k tomu, aby dosáhlo mimořádných sportovních úspěchů,“ říká pediatr Nabil El-Lababidi z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Na ne úspěch už dnes nejsou nastaveny ani sportovní oddíly, ani rodiče. Zatímco dnešní třicátníci a čtyřicátníci v dětství sportovali pro radost nebo prostě proto, aby se nepotulovali bezcílně po ulici, své děti vedou k podávání co nejlepších výkonů. Změnily se i sportovní kluby. Praxe, kdy dítě dělá aktivně dva sporty a ještě přitom stihne hrát na klavír, je dnes téměř nemyslitelná. Trénuje se třikrát i čtyřikrát týdně a víkendy jsou vyhrazeny zápasům a soutěžím. Trenéři o průměrné svěřence většinou nestojí, kluby si nechávají jen ty nejlepší, kteří projdou pravidelným vyřazovacím sítem. Oddíly, kam chodí několik let tytéž děti, skamarádí se a utvoří partu, tím pádem ve větších městech přestávají existovat.

Jaké má závodní sportování výhody a nevýhody? Co dělají tvrdé tréninky s dětským zdravím? A co bude s dětmi, kterým sportovní kariéra nevyjde?

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.