Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Máme nejstarší kostru lidského předka

Ardi kostra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ardi kostra | foto:  Šimon, Lidové noviny

Příslušníce druhu Ardipithecus ramidus, která žila před 4,4 miliony let naznačuje, jak jsme se stali lidmi. Vědci ji přezdívají Ardi a upozorňují, že ještě o více než milion let předběhla známou fosílii australopitéka označovanou Lucy.

O nejstarší relativně dobře zachovalé kostře lidského předchůdce budou vědci podrobně informovat v zítřejším vydání časopisu Science.

Mezinárodní tým vedený americkým paleoantropologem Timem Whitem z Kalifornské univerzity v Berkeley kostru našel na území Etiopie v Afarské proláklině, v lokalitě Aramis. Podle rodového jména Ardipithecus dostala přezdívku Ardi, což v afarském jazyce znamená zem nebo podlahu. Kromě ní se podařilo objevit drobnější kosterní pozůstatky dalších 36 jedinců. Tak rozsáhlý soubor kostí z doby před 4,4 miliony let zatím nemá obdobu.

"Je to bomba," komentuje články v Science docent evoluční antropologie Václav Vančata z Pedagogické fakulty UK v Praze. Oceňuje souhrnnost práce a také celkové množství nálezů z terénu. S tím souhlasí i docent Vladimír Sládek, vedoucí Katedry antropologie a genetiky člověka Přírodovědecké fakulty UK: "Zdá se mi fantastické, že máme tak bohatý soubor kostí."

Podrobné výzkumy tohoto hominida mohou objasnit, jak se ze šimpanzů začali vyvíjet prapředkové člověka. Podle závěrů mezinárodního týmu vědců jsou ardipitékové podobní lidem více, než se dosud myslelo. Jejich stavba pánve například naznačila, že chodili po dvou, přední končetiny neměli také na rozdíl od šimpanzů tolik uzpůsobené ke šplhání. Chyběly jim i výrazné špičáky.

Ardi a spol tak zastínila slavnou Lucy. Tuto zhruba 3,2 miliony let starou kostru druhu Australopithecus afarensis našel mezinárodní tým vědců v roce 1974 taktéž v Afarské proláklině, v lokalitě Hadar. Badatelé si večer po objevu v táboře pouštěli písničku skupiny Beatles "Lucy In The Sky with Diamonds". Song je inspiroval k pojmenování tehdy nejstarší dobře zachovalé kostry našeho předka.


Chcete vědět víc?

Další informace najdete v sobotním vydání Lidových novin v příloze Orientace/Věda

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?