Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mamuti měli 'nemrznoucí krev', zjistila genetická studie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

LONDÝN Mamuti měli jistý druh "nemrznoucí krve", která zajišťovala, že jejich těla budou zásobována kyslíkem i v mrazivých teplotách. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Podle vědecké studie zveřejněné v listu Nature Genetics kanadští a australští vědci "oživili" krevní protein hemoglobin mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius).

Hemoglobin je přítomen v červených krevních buňkách, kde je odpovědný za přenos kyslíku. Vědecký tým zjistil, že mamuti měli genetické přizpůsobení, jež umožňovalo jejich hemoglobinu uvolňovat kyslík do těla dokonce i v nízkých teplotách; schopnost hemoglobinu uvolnit kyslík do tělesných tkání je všeobecně v mrazu utlumena.

Vědci oddělili geny hemoglobinu z DNA tří sibiřských mamutů starých desítky tisíc let, jejichž těla uchoval permafrost. Sekvence mamutí DNA byla přeměněna na RNA, což je molekula podobná DNA a je klíčová pro produkci proteinů, a pak ji vědci vložili do bakterie escherichia coli, která vyprodukovala mamutí protein.

"Výsledné molekuly hemoglobinu nejsou jiné, než jaké bychom získali, kdybychom cestovali zpět v čase a odebrali vzorek krve skutečného mamuta," říká spoluautor studie Kevin Campbell z Manitobské univerzity v Kanadě, kterého cituje server BBC News.

Vědci poté otestovali "oživené" mamutí proteiny a našli tři podstatné změny v sekvenci hemoglobinu, která umožňovala mamutí krvi uvolňovat kyslík i ve velmi nízkých teplotách. To je něco, co krev nynějších slonů nedokáže.

"Bylo to pozoruhodné přivést k životu komplexní protein z vyhynulého živočišného druhu a objevit zásadní změny, které neexistují u žádného z žijících zvířat," řekl spoluautor studie Alan Cooper, ředitel australského střediska pro dávnou DNA Adelaidské univerzity.

Bez této genetické adaptace by mamuti ztráceli v zimě víc energie, což by je nutilo k jejímu doplňování větším příjmem potravy, dodávají vědci.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!