29. srpna 2016 6:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Mars bude dobře pozorovatelný ještě v září, pak až za 12 let

Mars (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mars (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Mars, někdy pro svoji barvu nazývaný Rudá planeta, je nejbližším sousedem Země v sluneční soustavě. I přes jeho relativní blízkost se k Zemi přiblíží jednou za 12 let, kdy je během letních měsíců nejlépe pozorovatelný. Prohlédnout si dobře Mars mohou astronomové i nadšenci ještě během září.

„Nejvhodnější podmínky na pozorování Marsu byly na začátku léta. Teď je Mars ještě dobře vidět po západu slunce jako taková načervenalá hvězda,“ říká astronom Stanislav Poddaný.

Podle Poddaného bude Mars takhle blízko Zemi zase až za dvanáct let. „Mars je malá planeta, takže na obloze je vidět jen jako malá tečka.“ Podle Poddaného ale nemusí zájemci o astronomii zoufat. „Dobře vidět je během září Saturn. Chvíli po západu slunce se dá také ještě pozorovat právě Mars a v některých oblastech ještě Jupiter,“ dodává Poddaný.

Sonda Mars Climate Orbiter
Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. (rok 2013)

Na internetu se občas objeví email, který láká zájemce o astronomii na pozorování Marsu pouhým okem. „To je nesmysl. Všechno, co se v tom emailu píše, je hloupost. Je pravda, že Mars se přiblížil blízko Zemi, ale aby byl pozorovatelný jen pouhým okem, tak to ne. Stejně jako informace, že by měl být stejně velký jako Měsíc,“ uzavírá Poddaný.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.