Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Mars se v úterý dostane do výjimečné ‚blízkosti‘ Země. Stejně dobře viditelný bude až za 15 let

Věda

  21:01
Na říjnovém nočním nebi si zaslouží pozornost planeta Mars. Na cestě kolem Slunce se po dvou letech opět dostane do blízkosti Země. K nejtěsnějšímu setkání dojde v úterý 6. října. Vzdálenost mezi nimi ovšem bude stále propastná – přes 62 milionů kilometrů.

Planeta Mars. foto: ESA & MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA, CC BY-SA 3.0 IGO

Evropská sonda objevila na Marsu nová podzemní jezera s pravděpodobně slanou vodou

Rychlejší Země předběhne na své dráze Mars. Na pozemské obloze se to projeví tak, že Mars od srpna do prosince opíše před vzdálenými hvězdami kličku připomínající zaoblené a zploštělé písmeno Z. V průběhu této anabáze – 14. října – navíc dospěje do tzv. opozice se Sluncem. Spatříme jej tedy přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Celý říjen bude vycházet současně se západem Slunce a bude viditelný po celou noc.

Pro pozemské pozorovatele je podstatné, že kvůli blízkému setkání a opozici získají po celý podzim na Mars mimořádně dobrý výhled. V prvé řadě planeta na obloze výrazně zjasní a zahrne nás zhruba třikrát větším svitem než nejjasnější hvězda noční oblohy Sirius. V nenápadném souhvězdí Ryb tak bude Mars skutečně nepřehlédnutelný a pozornost upoutá i na světlé městské obloze.

Noční nebe 1. října.

S klesající vzdáleností od Země poroste i úhlový průměr Marsu na nebi. To už nepostřehneme očima, ale v dalekohledech. Velikost Marsova kotoučku může značně kolísat a letos dosáhne takřka maxima – planeta bude mít na nebi zhruba šestkrát větší průměr, než když je od nás nejdál. Mimochodem, podobně dobrý výhled na Mars opět získáme až v roce 2035.

Budete-li mít šanci podívat se na planetu větším dalekohledem na některé z hvězdáren, určitě ji nepropásněte. Na chvíli se budete moci vžít do kůže astronomů, kteří Mars zkoumali ještě před meziplanetárními sondami, pěkně postaru s okem u okuláru. Zjistíte, že to neměli jednoduché. Marsův naoranžovělý kotouček totiž výraznými detaily neoplývá.

Vědci objevili nový materiál pro stavbu příbytků na Marsu. Jeho hlavní složkou je chitin

Nejsnáze pozorovatelná bude tzv. polární čepička v podobě světlého zjasnění při okraji planetárního kotoučku. Jde o zalednění v okolí jižního marsovského geografického pólu, které je analogií k našim polárním končinám. Na rozdíl od těch pozemských však ledovou pokrývku netvoří jen zmrzlá voda, ale i tuhý oxid uhličitý (tzv. suchý led). Obdobné zalednění bychom našli i v případě severního geografického pólu Marsu, ten je však pro letošek odvrácený od Země, a tak jej nespatříme.

Krom toho na kotoučku nejspíš rozpoznáte i několik neostrých tmavších skvrn, které reprezentují různé typy Marsova pouštního povrchu. A to bude vše… Že je to málo? Jak se to vezme. Je potřeba si uvědomit, že hledíte do dálky 62 milionů kilometrů…

Autor: