Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

V Brně mají další patent. Na analýzu kovů

Mikroskop - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikroskop - ilustrační foto | foto: Reprofoto

BRNO Masarykova univerzita v Brně získala český patent na novou metodu analýzy přítomnosti kovů v kapalinách. Poslouží třeba pro rychlé určení množství olova v krvi lidí v rozvojových zemích.

Jde o snadnou, rychlou a levnou alternativu k dosud známým metodám, sdělila mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Univerzita už v minulosti uspěla například s patenty na plazmovou tužku a likvidaci yperitu.

ČTĚTE TAKÉ:


Objev si připsal tým vědců z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v čele s Janem Preislerem. "Naše metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků," uvedl v tiskové zprávě Preisler.

Masarykova univerzita a patenty

Masarykova univerzita vlastní několik desítek patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyzika. V předchozích letech získali vědci z Masarykovy univerzity například patent na regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či likvidaci yperitu. Škola má též patent na novou sloučeninu bambusuril, která může najít široké uplatnění ve zdravotnictví, farmaceutickém i potravinářském průmyslu. Další patent vědcům vynesl objev důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu.

Podstatou vynálezu je nový způsob tvorby aerosolu, tedy směsi částic v plynu, který vědci potřebují na to, aby mohli určit obsah vybraného prvku kapalině. Přístroj zvaný atomový spektrometr dokáže zanalyzovat vzorek jen v podobě aerosolu. Většina dosavadních způsobů tvorby aerosolu však vyžaduje náročnou přípravu, případně je příliš nákladná.

Patentovaná metoda využívá obyčejný kancelářský papír a malý laser podobný obyčejnému ukazovátku. Na inkoustové tiskárně vědci na papír vytisknou drobné, jen několik milimetrů velké černé čtverečky, na ty pak nanesou malý vzorek zkoumané látky, například krve, a pak na ně namíří laserem. V místech černých čtverečků dojde k takzvané pyrolýze a tvorbě aerosolu v podobě kouře. Ten pak lze analyzovat spektrometrem.

K objevu vědce inspirovala vzpomínka na dětské pokusy s lupou. "Napadlo mě to, když jsem si četl noviny, zkusil přes ně přejet výkonnějším laserovým ukazovátkem a uviděl, jak se z nich kouří," prozradil Preisler.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?