Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Naděje pro mladé vědce. Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů

O debatu na Masarykově univerzitě byl velký zájem, studenti seděli i na zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O debatu na Masarykově univerzitě byl velký zájem, studenti seděli i na zemi. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Masarykova univerzita získala dotaci 160 milionů korun, díky které zaměstná 40 mladých vědců. Peníze jsou konkrétně určené pro čerstvé absolventy doktorského studia, takzvané postdoky.

Už loni škola získala z evropských fondů dotaci 200 milionů pro 60 mladých vědců z Česka i ze zahraničí, oznámil ČTK David Povolný z tiskového odboru školy.

"Oba projekty mají zásadní dopad na základní i aplikovaný výzkum v Jihomoravském kraji i v celé České republice. Umožňují nám přivést na univerzitu nebo na ní udržet perspektivní mladé vědce, kteří často přicházejí s těmi nejlepšími nápady, nemají dosud jiné zásadní starosti než vědu, a jsou tedy hnacím motorem vědy na celém světě," uvedl prorektor Masarykovy univerzity Petr Dvořák.

Nové myšlenky a zkušenosti

Mladí vědci míří na osm z devíti fakult Masarykovy univerzity, zejména na přírodovědeckou fakultu a do laboratoří Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU). O většinu z nabízených pozic projevily zájem desítky uchazečů, z nichž přibližně dvě třetiny jsou z jiných univerzit, což je pro školu podle Dvořáka dobré.

"Obecně totiž platí, že postdok má pracoviště obohatit o nové myšlenky, zkušenosti a metody, a to je nejefektivnější, pokud přichází zvenčí," řekl Dvořák.

Oba projekty financované z Evropských fondů potrvají do roku 2015. Univerzita doufá v to, že se jí podaří vědce udržet i po jejich skončení.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.