Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Máte jedničky z matiky? Snáze se dostanete na lékařskou fakultu

Lékař (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Studenti, kteří měli na střední škole jedničky nebo dvojky z matematiky, budou nově zvýhodněni u přijímacích zkoušek na 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Získají díky tomu body navíc, sdělil v tiskové zprávě děkan Aleksi Šedo.

Předmět, z něhož by se mělo podle plánu ministerstva školství od roku 2019 povinně maturovat, považuje za důležitý i pro budoucí lékaře.

Dobrý prospěch v matematice = dar myslet

Výsledky analýzy podle něj jasně prokazují, že dobří matematici patří obecně mezi úspěšné studenty vysokých škol včetně medicíny. „Dobrý prospěch v matematice je určitým svědectvím ‚daru myslet’. Je zřejmé, že i pro studium medicíny jsou schopnost a ochota osvojit si mnoho informací a zároveň s nimi kvalitně pracovat nezbytné a neoddělitelné,“ uvedl děkan.

Lékaři - ilustrační foto.

Pokud uchazeč o studium lékařských oborů dostal na závěrečném vysvědčení prvních tří let a v pololetí čtvrtého ročníku SŠ z matematiky nejhůře dvojku, získá u přijímacích zkoušek na tuto fakultu deset bodů.

Na rozhraní úspěchu a neúspěchu

Z testů z biologie, fyziky a chemie, které jsou hlavní součástí přijímací zkoušky, je možné získat po 100 bodech. Bonifikace tak nemá zásadní význam. „Uchazečům, kteří jsou dokonale připraveni, nemůže chybějící bonifikace přijetí na fakultu znemožnit. Některým však může pomoci, pokud se ocitnou při bodování na rozhraní úspěchu a neúspěchu,“ upřesnil Šedo. Kvalitnější výběr, který si od tohoto opatření fakulta slibuje, podle něj povede k poklesu těch, kteří v prvních letech studia zjišťují, že na něj nestačí.

Další zásadní změna se týká uchazečů o bakalářské nelékařské obory adiktologie, fyzioterapie, ergoterapie, všeobecná sestra a nutriční terapeut. Nově budou všichni skládat písemné zkoušky pouze z biologie, nikoliv také z chemie a fyziky.

  • Přijímací zkoušky na všechny obory této fakulty ročně skládá na 6000 studentů, zhruba sedmina z nich je přijata, uvedla fakulta v tiskové zprávě.
  • Studenti s vynikajícím prospěchem na střední škole mohou být na lékařské obory přijati i bez zkoušek.
,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

J. Zeman 421 Autor asi myslí matematiku. 19:20 3.11.2014

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!