Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Věda

Dvě verze? Zapomeňte. Maturita bude jen jedna, slíbil ministr

Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Písemná maturitní zkouška - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Maturity by měly mít jen jednu úroveň, písemné zkoušky se pak budou opravovat na školách a hodnotitelé budou známkovat jen didaktické testy. Ministrovi školství Petru Fialovi to doporučila skupina odborníků.

Maturitní zkouška by se měla vrátit do škol, kde je budou hodnotit učitelé, kteří studenty znají. Hlasovala pro to naprostá většina odborníků, které ministr školství Petr Fiala oslovil. "Věřím, že se nám těmito opatřeními podaří obnovit důvěru v tento typ státní zkoušky," zdůvodnil změnu v maturitách Fiala.

PSALI JSME:

Jedinou částí maturitní zkoušky, kterou by dál hodnotili externí pracovníci, by měl zůstat didaktický test. Ten ale projde obměnou, stará verze prý nebyla dostatečně kvalitní. Lidovým novinám to řekl děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík.

Zbytečná těžší verze
Odborníci ministrovi také navrhli, aby zrušil dva volitelné stupně obtížnosti zkoušky. Vzhledem k tomu, že těžší verze maturity nemá žádné výhody, jako je přijetí na vysokou školu bez přijímacích zkoušek, jak bylo původně v plánu, vybral si ji minimální počet studentů.

"Výsledky státní zkoušky zohledňuje po dvou letech zlomek českých fakult," vítá ministrovo rozhodnutí senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek.

Změnit se má i celková podoba testů. Podle odborníků jsou současné testové otázky často nejednoznačné, některé zase zbytečné a triviální.

Co se změní?

  • Zruší se dvě úrovně testu. Příští maturity budou mít pouze jednu.
  • Zůstane zachován model dvou povinných předmětů (čeština a matematika/cizí jazyk). Původně měli studenti maturovat z češtiny, cizího jazyka a třetího předmětu (matematika, informatika nebo společenské vědy).
  • Slohové práce se budou opravovat ve škole. Externí hodnotitelé dostanou na starost jen didaktické testy.
  • Proběhne revize testů i metodiky.
,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.