Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Maturity jsou v plném proudu. Vyzkoušejte si je

Maturita. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Po 14 letech příprav, několika odkladech a řadě studentských demonstrací odstartovaly začátkem května státní maturity. Projekt, na jehož výsledku bude záviset i osud ministra školství Josefa Dobeše (VV), otestuje téměř sto tisíc studentů. Maturity si můžete vyzkoušet i vy.

Příprava státních maturit si od roku 1998 vyžádala 680 milionů korun, z toho více než třetina "přitekla" z eurofondů. Letos startují konečně naostro. A bylo na čase. Kdyby totiž Česká republika státní maturity odložila i letos, dotace by musela vrátit.

K tématu:


Výsledek státních maturit zřejmě ovlivní i budoucnost ministra školství Josefa Dobeše. Premiér Petr Nečas už naznačil, že pokud se maturity nezdaří, v další plánované rekonstrukci vlády přijde Dobeš o ministerské křeslo. Třáslo se pod ním už během dubnové vládní krize. Díky přímluvě předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga si ale rezort prozatím udržel.

Pětitýdenní maraton
Ústní část státní maturity, která začala v pondělí 2. května, potrvá čtyři týdny. V prvním týdnu zkoušky zahájí 62 škol, ve druhém 219 škol, ve třetím 388 škol a ve čtvrtém 593 škol. Přihlášeno je téměř sto tisíc studentů.

S talismanem pro štěstí se maturita zvládne levou zadní.Na ústní zkoušky navážou od 30. 5 do 7. 6. didaktické a písemné práce. V následujícím roce už budou podle Dobeše studenti skládat zkoušky obráceně – nejprve písemné, poté ústní.

Maturita má ale dvě části. Kromě společné (státní) si každá škola sama organizuje ještě profilovou část. Školní část začala už v polovině dubna.

Pokud vás zajímá kompozice státních maturit nebo se jednoduše chcete podívat, co v těchto dnech potká nebo už potkalo vaše ratolesti, přinášíme vám souhrn ukázek státních maturit, které jsme v uplynulých týdnech zveřejňovali na serveru Lidovky.cz ⇒ ⇒

PROVĚŘTE SVÉ ZNALOSTI V TESTECH STÁTNÍ MATURITY:

Vyzkoušejte si státní maturitu z ČEŠTINY, kterou musí povinně skládat všichni studenti.

Při výběru druhého povinného předmětu měli studenti na výběr mezi cizím jazykem a MATEMATIKOU. Tu si nakonec zvolilo čtyřicet procent maturantů, šedesát procent dalo přednost cizímu jazyku. Zajímává vás obtížnost jazykových testů? Zkuste si maturitu z ANGLIČTINY nebo NĚMČINY.

Ti nejaktivnější studenti se přihlásili i k maturitě z dalších předmětů. Dobrovolně si mohou otestovat například znalosti  z BIOLOGIE, DĚJEPISU, ZEMĚPISU, OBČANSKÉ NAUKY nebo třeba z FYZIKY aCHEMIE.

Další ukázky úloh státní maturity najdete na www.novamaturita.cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč