Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Med chrání před rakovinou, tvrdí experti

Med chrání před rakovinou a duševním vyčerpáním, říkají experti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med chrání před rakovinou a duševním vyčerpáním, říkají experti | foto: shutterstock.com

PRAHA Med by měli kromě dětí jíst i dospělí, zajišťuje totiž přirozenou ochranu organismu před rakovinou a duševní únavou. Na dnešní tiskové konferenci to řekl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského. Med je vhodným přírodním doplňkem stravy v dnešní uspěchané době, dodala odbornice na zdravou výživu z Fakultní Thomayerovy nemocnice Lucie Růžičková.

Med obsahuje skupinu vitaminů B, které posilují nervovou soustavu. Užívání medu před spaním "dodá sílu těm, kteří už nemají sílu usnout", řekl Titěra. Navíc obsahuje látky pohlcující volné radikály, takže zabraňuje vzniku rakovinového bujení, shodli se Růžičková s Titěrou.

Titěra upozornil, že medy zpracované v továrnách nejsou tak kvalitní jako medy od drobných včelařů. Nejlepší med je prý od včel, člověk ho už může jenom zkazit, například přidáním sirupů kvůli doslazení. Med českých včelařů podléhá podle něj přísnějším normám, než které platí ve zbytku EU. "Sledujeme hlavně obsah sacharózy. Té by v medu nemělo být víc než jedno procento," uvedl Titěra.

Využití medu v domácí lékárně je prý téměř univerzální - dospělí ocení, že mimo jiné zlepšuje zažívání. Zlepšuje také stavbu kostí a zvyšuje obranyschopnost u dětí, řekla Růžičková a dodala, že dětem med někdy nechutná, protože nemá "jednoduchou" chuť - na rozdíl od sladkostí se složitými cukry. Dospělí by proto měli jít potomkům příkladem, řekla.

V kuchyni lze med použít jako dochucovadlo nejen do čajů, ale i do mléčných koktejlů, protože nepřispívá ke kažení zubů. Přidávání medu do pečených sladkostí a marinád na maso nevadí, protože běžnou tepelnou úpravou se med neznehodnotí, upozornil Titěra. Léčivé vlastnosti si med uchovává i ve formě medoviny.

Med se navíc nakazí. Neobsahuje víc než 20 procent vody, vysvětlil odborník a dodal, že krystalizace medu, již mnozí považují za vadu, způsobuje druh rostlin, z nichž včely med vyrábějí. Některé medy tak tuhnou rychleji, ale všechny je možné zase zkapalnit, například tím, že třeba přes noc zůstane sklenice s medem na teplém topení.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...