Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Měli jsme už žít na Měsíci, ale z plánů sešlo

Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční obloha s měsícem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Let prvního člověka do vesmíru přesně před padesáti lety zapůsobil jako výstřel startovní pistole. Závody o dobytí kosmu dostaly novou a patřičně silnou motivaci.

Rusové s Američany se začali trumfovat v počtu vypuštěných raket s lidskou posádkou, ale také v­ představách o osídlení kosmu.

Velké téma o dobývání kosmu

V úterní příloze Věda a Výzkum deníku Lidové noviny najdete čtyři strany věnované dobývání kosmu, od vstupu člověka do kosmu až po současnost.

Hlavním lákadlem se stal Měsíc, všem lidem na očích a zároveň nejbližší soused naší planety. Nejpozději do roku 2005 začneme na Měsíci výstavbu stálé observatoře pro deset lidí, tvrdili v roce 1975 sebevědomě sovětští odborníci. Američané předpovídali, že stejného cíle dosáhnou okolo roku 2010. Nic z­toho dnes neplatí. Chyběly totiž peníze i technické prostředky.

Čtěte také

Experti obou kosmických velmocí navíc připouštěli, že pobyt na Měsíci přinese problémy. Nevěděli, jak chránit obyvatele lunární základny před kosmickým zářením. To dopadá na povrch Měsíce plnou silou, protože náš vesmírný soused nemá atmosféru, která by záření zachytila. Oba tábory se shodly, že nejvhodnější bude ukrýt základnu pod měsíční povrch. Rusové navrhovali vytvořit umělou jeskyni jaderným výbuchem. Radioaktivita by sice způsobila problémy, ale zase by se dostali pod povrch první.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...