Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mendelovo působiště považují vědci za Mekku biologie

Gregor Johann Mendel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gregor Johann Mendel | foto: wikipedie.orgReprofoto

PRAHA Augustiniánský klášter v Brně, kde působil zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel (1822 až 1884), je světovou Mekkou biologie. Řekl to bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes, který patří k prvním vědcům na světě, kterým se podařilo přečíst DNA. Přání navštívit Mendelovo působiště má snad každý významný vědec, který přijede do Prahy, uvedl.

Vědec tak reagoval na návrat zásadního Mendelova rukopisu Pokusy s rostlinnými hybridy z Německa do Česka. Rukopis bude uložen v Mendelově muzeu v Brně, tedy v augustiniánském klášteře, kde byl Mendel opatem.

ČTĚTE TAKÉ:

Mendela, od jehož narození letos uplyne 190 let, spolu s britským přírodovědcem a autorem evoluční teorie Charlesem Darwinem (1809 až 1882) považují vědci podle Pačesa za zakladatele moderní vědy o životě. "V augustiniánském klášteře se zrodilo opravdu něco úžasného," uvedl Pačes.

O Mendelovo jubileum mají zájem vědci po celém světě. V Japonsku například působí podle Pačesa Mendelova společnost, která projevila zájem podílet se na oslavách.

Velkou vědeckou monografii o Mendelovi píše česko-americký biolog a imunolog Jan Klein (1936), uvedl Pačes. V roce 1958 vystudoval na Karlově Univerzitě v Praze. V roce 1968 emigroval do USA, kde působil na několika univerzitách. V letech 1977 až 2004 byl ředitelem Ústavu Maxe Plancka pro biologii v německém Tübingenu. Za přínos k imunogenetice bývá považován za Mendelova pokračovatele.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!