22. října 2010 7:41 Lidovky.cz > Relax > Věda

Měsíc je pokladnice prvků. Sonda objevila víc vody, než se čekalo

Měsíc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc | foto: Reprofoto

WASHINGTON Raketa, kterou loni do povrchu jižního pólu Měsíce vyslal Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), při nárazu vymrštila skoro 200 kilogramů zmrzlé vody a také množství stříbra, rtuti a dalších překvapivých prvků a sloučenin. Podle agentury AP o tom informovali vědci.

NASA v říjnu 2009 vyslala raketu ke kráteru Cabeus, který leží na straně Měsíce stále odvrácené od Slunce, zejména proto, aby zjistila zda a kolik se na Měsíci nachází vody.

Podle posledních odhadů, které vědci učinili na základě pozorování vymrštěného materiálu, dopad rakety uvolnil asi 185 kilogramů ledu, tedy dvakrát více, než kolik astronomové původně naměřili a mnohem více, než kdy očekávali.

Čtěte také

NASA odhaduje, že v celém raketou zasaženém kráteru může být až 4,55 miliard litrů vody, která by mohla tvořit asi 5,6 procent obsahu kráteru. Na obou pólech Měsíce pak prý může být podobných kráterů celá řada.

Vedle vody zjistili vědci také přítomnost oxidu uhelnatého, amoniaku, sodíku nebo stříbřitých kovů. "To místo vypadá jako pokladnice prvků a sloučenin, které se uvolnily po celém Měsíci a které někdo dal do této nádoby v permanentním stínu," uvedl v prohlášení planetární geolog Peter Schultz z Brownovy univerzity v USA.

Vědci NASA nechali loni raketu do Měsíce narazit rychlostí přes 9000 kilometrů za hodinu, tedy více než sedminásobnou rychlostí zvuku. Střela vytvořila kráter široký 25 až 30 metrů a vymrštila 4000 až 6000 kilogramů materiálu.

Spolu s raketou byla k Měsíci vyslána sonda Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS), která náraz natočila a jeho záznam odeslala na Zemi.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...