Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Měsíc vznikl po srážce Země s tělesem, tvrdí tým německých vědců

Měsíc - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měsíc - ilustrační | foto: Shutterstock

GÖTTINGEN Nová německá studie podpořila dosavadní převažující teorii, že Měsíc vznikl následkem gigantické srážky Země s tělesem o velikosti Marsu. Tým vědců v čele Danielem Herwartzem z univerzity v německém Göttingenu analyzoval chemické složení měsíční horniny, kterou z Měsíce přivezli američtí astronauti.

Výsledek práce Herwartzovy skupiny přináší aktuální vydání odborného magazínu Science. Země i Měsíc mají velmi podobné chemické složení. Dosavadní výzkumy ukázaly jen na takřka neznatelné rozdíly v četnosti izotopů prvků, jako jsou například kyslík, křemík a titan.

ČTĚTE TAKÉ:

Herwartzův tým, ve kterém byli vědci německých univerzit v Kolíně nad Rýnem a Münsteru, k analýze použil citlivější metodu. Ta ukázala, že izotop kyslíku 17 je na Měsíci méně četný než na Zemi. Rozdíl činí přibližně dvanáct částí na milion.

"Rozdíly jsou malé a těžko prokazatelné, ale existují," vysvětlil Herwartz. "To znamená dvojí. Mohlo k tomu dojít jen obrovskou kolizí. Mimo jiné nám to poskytuje představu o geochemii planety Theia," dodal.

Podle takzvané teorie velkého nárazu se Země před 4,5 miliardou let srazila s protoplanetou Theia. Srážka z obou těles vyvrhla značné množství materiálu, ze kterého se vytvořil prstenec a následně Měsíc.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...