Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Měsíční prach je pro lidské buňky vysoce toxický, ukázala studie

Říká se, že ve vesmíru vás nikdo nemůže slyšet kýchat. Ale astronaut mise Apallo 17 Harrison Schmitt si toho pořádně užil ve velitelském modulu Challenger, když v roce 1972 navštívil Měsíc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

11. 6. 2018 16:08

Tak se zkrátka musí zařídit, aby se prach - a tedy ani zaprášené skafandry - do obytných místností vůbec nedostaly. Modely vozítek, kde skafandry jsou připevněné na vnější straně a kosmonaut do nich vstupuje z kabiny, se zkoušejí pro Mars. Elektrostatického náboje se po návratu zbaví vlhkým vzduchem a proud vzduchu do vakua se postará o zbytek prachu.

O vitřní prostředí se stejně musí starat mimo jiné i klimatizace, která poslední zbytky prachu odfiltruje.

To nebudou chatrná přistávátka se stěnami o síle mírně silnějšího alobalu a šetřící každým kilem, jako LEMy.

0 0
možnosti

M. Veselý 287

6. 6. 2018 19:35

Nepište prosím, že je prach toxický. Jeden nejmenovaný komunistický poslanec by z toho mohl zešílet...

0 0
možnosti

4. 6. 2018 7:59

A to je výhledově představa, že se bude na Zem Měsíční kámen dovážet, protože by mohl být velice výhodným zdrojem energie v termojaderné fúzi. Pro cenu Měsíčního kamene už dnes litují v NASA, že ho tolik rozdali po světě, když má vlastně vyšší cenu než zlato a časem bude rozhodně nejžádanější v energetice.

"Každý nový vědecký objev a technologický pokrok lidstva, přináší do té doby neznámé a značně větší rizika do budoucna, s kterými se lidstvo musí naučit zacházet a s nimi žít." - cit. S.Lem

0 0
možnosti