Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Metan uniká z mořského dna v Arktidě rychleji, než se myslelo

Z arktického dna uniká metan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z arktického dna uniká metan | foto: Shutterstock

WASHINGTON Do ovzduší se ze zamrzlého mořského dna v Arktidě uvolňuje více metanu, než se dosud předpokládalo. Podle vědců by tak tento plyn, který zesiluje skleníkový efekt razantněji než oxid uhličitý, mohl přispět ke zrychlení globálního oteplování. Ukazuje to výzkum zveřejněný v dnešním vydání časopisu Science.

"Objem metanu, který nyní uniká z východosibiřského arktického šelfu je srovnatelný s objemem, který pochází ze všech zemských oceánů," uvedla spoluautorka výzkumu Natalia Shakhovová z Aljašské státní univerzity. Podle ní se z arktického šelfu dostává do vzduchu ročně osm milion tun metanu.

Podle Shakhovové nicméně nelze určit, zda tání dna a následné uvolnění metanu způsobilo globální oteplování, nebo zda má jiné, přirozené příčiny.

Měření se zatím nezdařilo
Martin Hermann z německého Institutu Maxe Plancka ale zdůraznil, že výzkum neprokázal, zda se metan z arktického dna uvolňuje rychleji než v minulosti. "Tyto úniky mohou trvat už od poslední doby ledové," citovala ho agentura Reuters. Podle Hermanna se pouze zatím nikomu nepodařilo objem metanu uvolněného z arktického šelfu změřit.

Také Shakhovová ve studii uvádí, že je třeba zjistit, zda se metan uvolňuje stejným tempem dlouhodobě, nebo zda současná měření znamenají začátek masivního úniku velkého množství tohoto uhlovodíku. Náhlé uvolnění části metanu uvězněného v arktickém šelfu by totiž podle ní mohlo znamenat razantní nárůst teplot.

Metan zadržuje teplo asi třicetkrát účinněji než oxid uhličitý. Emise oxidu uhličitého  se přitom západní země snaží snížit, protože ho označují za hlavního viníka globální změny klimatu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.