Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tisíce padajících hvězd. Nadešel skvělý čas pro pozorování meteorů

Geminidy v roce 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geminidy v roce 2004 | foto: Fred Bruenjes / Česká astronomická společnost

PRAHA Pro pozorování meteorů Geminid budou letos velmi příznivé podmínky. V noci na pátek kolem 00:30, kdy aktivita roje vrcholí, jich po obloze přeletí na tisíc. Jejich radiant, což je místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají, bude vysoko nad obzorem. Měsíc bude téměř v novu, takže nebude svým svitem rušit.

Pozorování může kazit jenom počasí, řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Mateřským tělesem Geminid není podle Petra Horálka z hvězdárny v podkrkonošské Úpici kometa, jak tomu obvykle bývá, ale planetka Phaeton.

ČTĚTE TAKÉ:

První zprávy o roji pocházejí z roku 1862. Podle některých modelů je nyní roj v maximu aktivity. Postupně by tak měl slábnout a do konce století téměř zmizet.

Meteory za sebou zanechává planetka křížící zemskou dráhu

Geminidy jsou pojmenované podle souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), ve kterém mají svůj radiant. Na prosincové obloze souhvězdí Blíženců vychází už za soumraku a je pozorovatelné po celou noc. Roj je aktivní každý rok zhruba od 5. do 17. prosince.

Meteorický roj je jev, při němž proud částic meziplanetárního prachu, odborně meteoroidů, které ve své dráze zanechává kometa a v případě Geminid planetka, kříží zemskou dráhu. Částice se při letu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, přitom se vypařují a zanechávají za sebou zářící stopu.

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince 2010

Geminidy bude takto dobře vidět až za tři roky

Těmto zábleskům astronomové říkají meteory a lidé také padající hvězdy nebo létavice. Kromě meteorů je nyní na noční obloze možné pozorovat také souhvězdí Orion. Nad ním leží otevřená hvězdokupa ve tvaru písmene "V" zvaná Hyády a severozápadně od ní rovněž otevřená hvězdokupa Plejády (Kuřátka). Ve stejných místech září také planeta Jupiter.

Dalším snad ještě známějším meteorickým rojem s dobrými pozorovacími podmínkami jsou srpnové Perseidy. Geminidy budou mít vhodné pozorovací podmínky opět až v roce 2015.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...