Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Tisíce padajících hvězd. Nadešel skvělý čas pro pozorování meteorů

Geminidy v roce 2004 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Geminidy v roce 2004 | foto: Fred Bruenjes / Česká astronomická společnost

PRAHA Pro pozorování meteorů Geminid budou letos velmi příznivé podmínky. V noci na pátek kolem 00:30, kdy aktivita roje vrcholí, jich po obloze přeletí na tisíc. Jejich radiant, což je místo na obloze, odkud zdánlivě vylétají, bude vysoko nad obzorem. Měsíc bude téměř v novu, takže nebude svým svitem rušit.

Pozorování může kazit jenom počasí, řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Mateřským tělesem Geminid není podle Petra Horálka z hvězdárny v podkrkonošské Úpici kometa, jak tomu obvykle bývá, ale planetka Phaeton.

ČTĚTE TAKÉ:

První zprávy o roji pocházejí z roku 1862. Podle některých modelů je nyní roj v maximu aktivity. Postupně by tak měl slábnout a do konce století téměř zmizet.

Meteory za sebou zanechává planetka křížící zemskou dráhu

Geminidy jsou pojmenované podle souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini), ve kterém mají svůj radiant. Na prosincové obloze souhvězdí Blíženců vychází už za soumraku a je pozorovatelné po celou noc. Roj je aktivní každý rok zhruba od 5. do 17. prosince.

Meteorický roj je jev, při němž proud částic meziplanetárního prachu, odborně meteoroidů, které ve své dráze zanechává kometa a v případě Geminid planetka, kříží zemskou dráhu. Částice se při letu zemskou atmosférou třou o molekuly vzduchu, přitom se vypařují a zanechávají za sebou zářící stopu.

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince

Geminidy v noci ze 13. na 14. prosince 2010

Geminidy bude takto dobře vidět až za tři roky

Těmto zábleskům astronomové říkají meteory a lidé také padající hvězdy nebo létavice. Kromě meteorů je nyní na noční obloze možné pozorovat také souhvězdí Orion. Nad ním leží otevřená hvězdokupa ve tvaru písmene "V" zvaná Hyády a severozápadně od ní rovněž otevřená hvězdokupa Plejády (Kuřátka). Ve stejných místech září také planeta Jupiter.

Dalším snad ještě známějším meteorickým rojem s dobrými pozorovacími podmínkami jsou srpnové Perseidy. Geminidy budou mít vhodné pozorovací podmínky opět až v roce 2015.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz