Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Počet pracujících maturantů a vysokoškoláku se zvyšuje, tvrdí studie

Diplomová práce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplomová práce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zatímco v roce 1995 převažovali pracující se základním nebo středoškolským vzděláním bez maturity, o 15 let později bylo více zaměstnaných s maturitním a vysokoškolským vzděláním.

Ukázala to studie Národního ústavu pro vzdělávání o uplatnění absolventů na pracovním trhu. Před 18 lety bylo v Česku zaměstnáno 2,2 milionu lidí se středním vzděláním bez maturity a 590 000 lidí se základním vzděláním nebo bez vzdělání.

Maturitní vysvědčení mělo tehdy 1,6 milionu zaměstnaných a vysokoškolský diplom zhruba 530 000.

V roce 2010 bylo mezi zaměstnanými už téměř 1,9 milionu středoškoláků s maturitou a 900 000 vysokoškolsky vzdělaných. Naopak počet zaměstnaných s nematuritním středním vzděláním klesl na 1,8 milionu a bez vzdělání na 240 000, uvedli autoři studie.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle nich stále nejvíce lidí v Česku pracuje ve výrobě, průmyslu a ve stavebnictví. V tomto sekundárním sektoru bylo před třemi lety zaměstnáno téměř 1,8 milionu lidí. Proti roku 1995 ale jejich počet klesl o více než 220 000.

Tento pokles se ovšem týká i Evropské unie a lze ho čekat také v budoucnu, píše se ve studii. Podle ní ale i přes zmíněný celkový pokles v některý dílčích odvětvích zaměstnaných přibylo jako například ve výrobě elektrických a optických přístrojů, plastových výrobků nebo dopravních prostředků.

Vůbec nejvíce se podle studie zvýšila od roku 1995 zaměstnanost v oblasti nemovitostí, pronájmu, vývoje a výzkumu, a to o 62 procent. Nejrychleji rostoucími profesními skupinami pak byli pečovatelé, pomocní ošetřovatelé a sociální pracovníci.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....