Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Migréna může být následkem příliš hlasité hudby

Hlasitá hudba může způsobit migrénu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasitá hudba může způsobit migrénu | foto: Shutterstock

Milovníky hlasité hudby častěji bolí hlava, tvrdí vědci z Mnichovské univerzity. Naopak hraní počítačových her či sledování televize s migrénami nesouvisí. Své zjištění vědci zveřejnili tento týden v časopise BMC Neurology.

Odborníci oslovili přes tisíc osob ve věku od 13 do 17 let. Necelá polovina z nich uvedla, že trpí bolestmi hlavy. Zároveň se vědci ptali, jaká elektronická média respondenti používají a jak často.

Zjistili, že teenageři, kteří rádi poslouchají hlasitou hudbu, trpí bolestmi hlavy nejčastěji. Naopak souvislost mezi migrénami a používáním mobilních telefonů, sledováním televize či hraní počítačových her se neprokázala.

Co je příčina a co následek?
Hledat v hlasité hudbě jednoznačného viníka bolesti ale podle autorů výzkumu nemůžeme. Podobně jako u mnoha dalších statistických studií, ani v tomto případě nelze jednoznačně určit příčinu a následek. Nelze vyloučit, že lidé trpící bolestmi hlavy raději odpočívají a pouštějí si přitom muziku.

Nicméně server Livescience.com upozorňuje, že dřívější výzkum jiného vědeckého týmu nedávno naznačil souvislost mezi dlouhodobým poslechem příliš hlasité hudby ze sluchátek a pískáním v uších.

Chcete vědět víc?

Další zajímavosti ze světa vědy najdete
v sobotní příloze LN Orientace


Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...