Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mikroplasty se můžou šířit i do ovzduší prostřednictvím hmyzu, ukazuje výzkum

Komár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nová studie publikovaná v časopise Journal Biology Letters ukazuje, že plastové částice znečišťují ovzduší stejně jako oceány, tvrdí vědci. Mikroplasty mohou unikat ze znečištěné vody skrz létající hmyz, čímž kontaminují dosud nepostižené vzdušné prostředí a ohrožují ptáky a ostatní živočichy, kteří se hmyzem živí.

Vědci prováděli výzkum tak, že krmili komáří larvy žijící ve vodě kousky mikroplastů. Zjistili, že částice setrvávají ve zvířatech i poté, co se přemění v dospělé jedince, uvedl web The Guardian.com. Další nedávný výzkum ukazuje, že polovina larev jepic a chrostíků v řekách Walesu obsahuje mikroplasty. Mikroplasty se do řeky přitom dostaly přímo, ne pouze skrze kanalizaci.

Profesorka Callaghanová z univerzity v anglickém Readingu tvrdí, že je vysoce pravděpodobné, že i ostatní hmyz začínající svůj život ve vodě také konzumuje mikroplasty. Tím pádem i ptáci, potkani, pavouci a další zvířata mají tyto mikroplasty ve svých útrobách. „Tyhle plasty tady budou napořád,“ dodala.

„Je šokující, že plasty znečišťují téměř každý kousek našeho prostředí a ekosystémů,“ sdělila Callaghanová která se věnuje novému výzkumu o komárech a mikroplastech. „Spousta pozornosti doteď byla věnována plastům v oceánech, ale výzkum ukazuje, že znečištění je i ve vzduchu,“ doplnila.

Plasty už byly nalezeny v útrobách mořských ptáků, ale tohle je první výzkum, který ukazuje nebezpečí pro pozemní ptáky konzumující hmyz. Stále se ale neví, jaký dopad to pro tyto tvory bude, uvedla Callaghanová.

Pozornost se k znečištění mikroplasty stočila poté, co se začalo objevovat, že mikroplasty se vyskytují na čím dál více místech a výzkumy ukazují, jak mohou ubližovat živočichům i lidem. Mikroplasty už byly nalezeny v kohoutkové vodě, v oceánech a dokonce i v dalekých švýcarských horách.

Konzumaci mikroplastů jsou podle Cllaghanové vystaveni i lidé. „Všichni je jíme, bez pochyby,“ dodala. Jednou z cest, jak se mikroplasty do lidského těla dostávají, je konzumace mořských plodů a ryb. Mikroplasty se ale do lidského těla můžou dostat i prostřednictvím piva, cukru nebo mořské soli, kde byly také nalezeny. Předpokládá se, že plastová produkce poroste v následující dekádě až k 40 procentům. I to je důvod, proč vědci chtějí co nejrychleji zjistit dopady mikroplastů na lidské zdraví.

,
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?