Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vědci se snaží zjistit původ meteoritu, který dopadl na Ural

Největší kus čeljabinského meteoritu na výstavě v Ruzyni o hmotnosti 142 gramů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší kus čeljabinského meteoritu na výstavě v Ruzyni o hmotnosti 142 gramů. | foto: MAFRA - Matouš Lázňovský

MOSKVA Vědci zveřejnili mikroskopické záběry úlomků meteoritu, který v únoru dopadl nedaleko ruského města Čeljabinsk na Urale. Píše o tom zpravodajský server BBC News, podle nějž má detailní zkoumání fragmentů poskytnout informace o formování této vesmírné horniny a o jejím následném osudu.

Tým Uralské federální univerzity analyzoval desítky vzorků meteoritu již krátce po jeho nárazu na zem. Experti tehdy dospěli k závěru, že se jedná o běžný chondrit, kamenný meteorit, který obsahuje asi deset procent železa.

"Fragmenty obsahují standardní množství minerálů, včetně olivínu, pyroxenu, troilitu a kamacitu. Tyto minerály se takto vyskytují jen v kosmu, což potvrzuje, že jsou úlomky mimozemského původu," uvedl tehdy šéf pátracího týmu univerzity Viktor Grochovskij.

Čtěte také

Využití speciálního mikroskopu nyní vědcům umožnilo určit přesné chemické složení meteoritu a studovat proces jeho vzniku a následnou pouť. Využitý řádkovací elektronový mikroskop funguje tak, že zaměří na každé místo vzorku úzký paprsek elektronů. Vzájemným působením dopadajících elektronů s materiálem vzorku se uvolňují sekundární elektrony, které jsou snímány detektorem. Každá látka vzorku vysílá jiný signál a na základě měnících se signálů v detektoru je pak sestavován výsledný obraz.

Exploze v meteorickém roji úlomků způsobily na obloze světelné efekty, které zachytily četné kamery v kabinách vozidel.

"Studium minerálů na mikroskopické úrovni odhaluje mnohem víc, než jen z čeho je meteorit složen. Ukazuje, jak jsou jednotlivé minerální fáze spolu spojeny," uvedl vědec Simon Burgess. "Při detailnější analýze pak budou moci experti zjišťovat, jak se tento meteorit utvářel, za jaké teploty, jaká je jeho historie od jeho formace, a možná i to, co se s ním stalo při dopadu na Zemi," prohlásil Burgess.

"Většinu z toho nelze určit při prostém rozbití úlomku a hrubé analýze. Je třeba studovat chemické složení jednotlivých částí a vztahy mezi různými minerály v meteoritu," dodal.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!