Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Mimořádný nález - středověký koník z keramiky

Koník nalezený na soukromém pozemku v Mikulčicích  je osm centimetrů dlouhý a sedm centimetrů vysoký.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koník nalezený na soukromém pozemku v Mikulčicích je osm centimetrů dlouhý a sedm centimetrů vysoký. | foto: Šálek Václav ČTK

Mikulčice  Hračku v podobě keramického koníčka objevili v uplynulých dnech archeologové při záchranném výzkumu v Mikulčicích u Hodonína. Děti si s ní hrály někdy ve 14. až 15 století, uvedl František Kostrouch z hodonínského Masarykova muzea.

Nález je mimořádný - dřevění nebo keramičtí koníci patřili od pradávna k oblíbeným klukovským hračkám, archeologové je ale nalézají zcela ojediněle.

Soška je vyrobena z jemně plavené hlíny. Koníček měří na délku osm a na výšku sedm centimetrů. Původně měl i jezdce. Patrně to byl rytíř, který byl s levou přední nohou koně ulomen a soška proto skončila v odpadní jámě, uvedl archeolog.

Hračka se našla 1,3 metru pod současným terénem, v místě, kde má být postaven dům. Při dosavadním výzkumu v této lokalitě našli archeologové četné předměty a doklady o tom, že na něm kdysi stála usedlost.

Soška koníčka nyní ukazuje, že muselo jít o jedno z nejbohatších hospodářství v tehdejších Mikulčicích. Nálezy hraček tohoto druhu pocházejí většinou z vyspělého a bohatého prostředí měst a hradů. Na vesnici se používaly jen ojediněle.

Archeologové počítají s tím, že své nové objevy v Mikulčicích představí na některé z výstav veřejnosti.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?